Kultura

Efekt gitarowy i overdrive

Często na koncertach zespołów rockowych i nie tylko da się usłyszeć piękne, aczkolwiek wydające się nienaturalne dźwięki wydobywające się z gitar. Każdy kojarzy dźwięk gitary elektrycznej, z której najczęściej słychać metaliczne dźwięki, po których przeszywają dreszcze.

Efekt gitarowy

Efekt gitarowy to specjalnie skonstruowane urządzenie elektroniczne za pomocą, którego dźwięk wydobywający się z gitary jest modyfikowany. Stosuje się go głównie do gitary elektrycznej. Również efektem gitarowym jest nazywany efekt działania tego urządzenia. Możliwe jest zastosowanie kilku sposobów na zmianę sygnału wykorzystywanego w efekcie gitarowym.

Najpopularniejsze przestery

Najpopularniejszymi sposobami są distortion czyli zniekształcenie, overdrive czyli przester gitarowy, chorus, delay, rever, wah-wah. Pierwszy z nich charakteryzuje się tym, że dźwięk po przejściu przez przester gitary jest mocno zniekształcony. Głównie wykorzystywany jest przez artystów grających mocniejszego rocka, gdyż mają wydźwięk metaliczny. Overdrive to przester do gitary, który nie jest tak mocno zniekształcony jak wspomniany distortion. Najczęściej wykorzystuje się go podczas grania bluesa czy łagodniejszych partii rocka. Chorus za to działa na zasadzie wymieszania dźwięku wychodzącego bezpośrednio z gitary z dźwiękiem zdublowanej gitary, który jest minimalnie opóźniony.

Ten przester gitarowy wykorzystywany jest najczęściej podczas grania ballad rockowych. Delay to jeden z najcharakterystyczniejszych przesterów. Powoduje on, że raz zagrany dźwięk na gitarze będzie się jeszcze powtarzał kilkukrotnie w równych odstępach czasowych, jednak każda kolejna nuta będzie coraz cichsza. Reverb powoduje efekt pogłosu. Dzięki niemu można dostosować dźwięk tak, aby sprawiał wrażenie rozchodzenia się po małym pomieszczeniu jak pokój lub dużym jak hala koncertowa. Ostatni przester do gitary z wymienionych to wah-wah. Pozwala on na tworzenie dźwięku wychodzącego z gitary w czasie rzeczywistym. Zazwyczaj dzieje się to automatycznie jednak istnieje możliwość manualnej obsługi.

Jak widać, wiele dźwięków, które da się słyszeć podczas koncertów jest modyfikowanych. Przestery są dosyć powszechnie stosowane, głównie przez doświadczonych gitarzystów. Jednak początkujący adepci tej sztuki używają ich do zamaskowania swoich błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *