Kultura

Kuchnie gazowe – jak korzystać z nich bezpiecznie?

Kuchnie na gaz bardzo często są uznawane za mało bezpieczne. Rzeczywiście, gaz potrzebny do ich użytkowania może stwarzać pewne ryzyko. Warto jednak wskazać, że dzięki przestrzeganiu odpowiednich zasad ich użytkowania można je wyeliminować!

Do działania kuchni gazowej potrzebny jest gaz. Może być on pobierany z ustawionej niedaleko butli gazowej albo też z sieci gazowniczej podłączonej do budynku.

Gaz jest tanim źródłem energii potrzebnym do przygotowywania posiłków. Niestety, jeśli będziemy obchodzili się z nim nieodpowiedzialnie, może on spowodować znaczne ryzyko – doprowadzić do wybuchu i poważnych strat.

Zabezpieczenia w kuchniach gazowych

Aby korzystanie z kuchni na gaz było bezpieczniejsze, producenci często wyposażają swoje urządzenia w specjalne systemy.

Kuchnie gazowe posiadają obecnie specjalne zabezpieczenia przeciw wypływaniu gazu odcinające jego dopływ przy zgaśnięciu płomienia, a także zabezpieczenia przed dziećmi. Kluczowe jest jednak przestrzeganie zasad eksploatacji kuchni na gaz.

Jak korzystać bezpiecznie z kuchni gazowej?

Każda osoba, która korzysta z kuchni na gaz, powinna przestrzegać odpowiednich zaleceń dotyczących jej użytkowania. Tylko w takim przypadku kuchnie gazowe będą mogły zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo!

Podczas korzystania z kuchni gazowej NIE NALEŻY:
• odkręcać pokręteł wypływu gazu bez przygotowanego źródła ognia – zapalniczki, zapalarki czy zapałki
• zdmuchiwać palącego się płomienia na kuchence – palnik należy wyłączać tylko przez przekręcanie pokręteł
• pozostawiać palnika bez nadzoru na dłuższy czas
• uderzać, zmieniać pozycji, nadmiernie obciążać pokręteł oraz palników gazowych, co może doprowadzić do rozszczelnienia kuchenki

Dokładne zasady bezpiecznej obsługi kuchni gazowych można zaleźć w instrukcjach urządzeń.

Kuchnia gazowa – instalacja powinna być wykonana przez fachowca

Wiele osób samodzielnie instaluje kuchnie gazowe i podłącza je do źródła gazu. Warto jednak wskazać, że najlepiej przygotowanie przyłącza powierzyć specjaliście w tym zakresie, który posiada odpowiednią wiedzę, doświadczenie, a także uprawnienia.

W przypadku, gdy kuchnia gazowa zaczyna sprawiać problemy w użytkowaniu, wszelkiego rodzaju naprawy i konserwacje należy także zlecać uprawnionemu serwisantowi.

Podsumowując, kuchnie gazowe także mogą być bezpieczne. Należy wówczas pamiętać o głównych zasadach ich bezpiecznego użytkowania!

Kuchnie gazowe dostępne są w ofercie Gastroprodukt.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *