Kultura

Podział wzmacniaczy

Wzmacniacze gitarowe to urządzenia niezbędne dla każdego gitarzysty, który swoje granie traktuje poważnie. Wzmacniacze do gitar są urządzeniami, które mają za zadanie zebranie dźwięku z gitary za pomocą specjalnych połączeń i przekazanie ich do części urządzenia wzmacniającego otrzymany dźwięk. Dalszy etap to przekazanie powstałego sygnału do głośnika, który to pozwala na odsłuchanie dźwięku w jego końcowym brzmieniu.

Podstawowe podziały

Ze względu na budowę można podzielić wzmacniacze do gitar na lampowe, tranzystorowe, hybrydowe, combo i head. Wzmacniacze gitarowe lampowe są najlepsze jakościowe i to one służą profesjonalistom. Są jednak bardzo drogie i najczęściej ciężkie, dlatego mimo ciepłego dźwięku i niezwykle czystego brzmienia, są zastępowane przez wzmacniacze tranzystorowe.

Te pierwsze zbudowane są z lamp elektronowych, drugie natomiast z tranzystorów. Są one zdecydowanie lżejsze, a ich dźwięk na tyle zadowalający, że często to finanse zadecydują właśnie o wyborze wzmacniacza tranzystorowego.

Kolejnym rodzajem wzmacniacza jest hybryda oznaczająca połączenie lamp i tranzystorów w jednym zestawie. Zwykle przedwzmacniacz zbudowany jest przy pomocy lamp, a wzmacniacz mocy, zwany również wzmacniaczem właściwym powstaje przy użyciu tranzystorów.

Innym podziałem wzmacniaczy jest ich wariacja pod względem połączenia z głośnikami. Wersja head to wzmacniacz bez tego elementu, a jedynie z kablem umożliwiającym jego podłączenie. Natomiast combo oznacza, że wzmacniacz jest jednocześnie głośnikiem. Na rynku istnieją urządzenia, których konstrukcja oparta jest nie tylko na jednym głośniku, ale na kilku. Rekordem jest zmieszczenie we wzmacniaczu ośmiu głośników, przy czym urządzenie osiąga wtedy wielkość lodówki.

Moc wzmacniacza

Przy wyborze odpowiedniego modelu wzmacniacza trzeba na chwilę zatrzymać się przy mocy. Do użytku domowego odpowiedni będzie sprzęt o mocy w granicach 10-15 kW, ale kiedy planujemy grać w większych pomieszczeniach lub na przestrzeniach otwartych, to taka moc musi być zdecydowanie większa.

Przy zakupie tak drogiego sprzętu nie warto zdawać się tylko na jednorazową wizytę w sklepie muzycznym – nawet najlepszym. Przed zdecydowaniem się na zakup trzeba poczytać o rodzajach wzmacniaczy i ich indywidualnych możliwościach, żeby później nie żałować swojego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *