zdrowie

Niewydolność krążenia bez tajemnic

Niewydolnosc krążenia nazywana też popularnie niewydolnością serca jest, podobnie jak niewydolność żylna, stanem w skrajnych przypadkach zagrażającym nie tylko zdrowiu, ale również życiu pacjenta. Tylko znajomość przyczyn i objawów choroby może być więc sposobem na uchronienie się przed jej groźnymi konsekwencjami.

Przyczyny niewydolności krążenia

O niewydolności krążenia mówi się często jako o chorobie osób starszych. Warto jednak mieć na uwadze to, że aktualne statystyki mówią o tym, że ze schorzeniem tym może zmagać się nawet milion Polaków, a to nakazuje podchodzić do kryterium wiekowego z pewną ostrożnością. Owszem, śmiertelność u osób starszych jest znacznie wyższa niż u młodszych pacjentów, jej minimalizowanie jest jednak możliwe przede wszystkim przy poprawie wykrywalności choroby.Choroba jest wiązana z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Jej diagnoza jest więc stosunkowo prosta w odniesieniu do tych pacjentów, którzy już znajdują się pod opieką kardiologa. Lekarze zwracają jednak uwagę na to, że można ją kojarzyć także z innymi schorzeniami. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o cukrzycy, a więc o schorzeniu, z którym powiązana jest także niewydolność żylna. Problemy z krążeniem mogą być jednak również konsekwencją przyjmowania alkoholu w dużych ilościach oraz nałogu tytoniowego. O ostrożność apeluje się także do pacjentów z astmą, zatorami płucnymi oraz nadczynnością tarczycy.

Jak objawia się Niewydolnosc krążenia?

Problemy z krążeniem mogą objawiać się na przynajmniej kilka sposobów. Te pochodzenia sercowego najczęściej dają jednak o sobie znać poprzez duszności. Choroba ma zwykle postać przewlekłą i rozwija się powoli, stąd też duszności bywają często tłumaczone zmęczeniem albo łączone z innymi schorzeniami. Także inne objawy niewydolności krążenia nie mają oczywistego charakteru. Pacjenci uskarżają się przede wszystkim na ogólne osłabienie, zwracają też uwagę na to, że gorzej niż zwykle reagują na wysiłek fizyczny. Często towarzyszy im też kaszel oraz wrażenie, że ich serce bije w nieregularnym tempie albo przyspiesza bez powodu. Nieco mylącym objawem mogą być także obrzęki kończyn, które często sugerują nie problemy z krążeniem, ale z żyłami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *