zdrowie

Prenatalne USG 3D – garść informacji o których powinna wiedzieć przyszła mama

Każde ciążowe badanie USG, jest pod pewnym względem wyjątkowe. Niestety USG prenatalne kraków nie tyle skupia się na fakcie odkrycia nowego życia, ale na jego zbadania pod kątem wystąpienia ewentualnych patologii. Co ważne – przed jego rozpoczęciem, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Jakie jest prawdopodobieństwo prawidłowej diagnozy?

Niestety, badanie usg prenatalne kraków jest wciąż badaniem nieinwazyjnym. Oznacza to, że co prawda nie narusza ono struktury tkanek, ale… nie daje też 100 procentowej pewności co do prawidłowego zdiagnozowania. Niemniej i tak należy podkreślić, że pod tym kątem jest to i tak bardzo wiarygodne badanie. W przypadku zespołu Downa u dziecka, USG genetyczne kraków daje aż 80 procent szans na wykrycie zaburzenia genetycznego. Oznacza to, że prawdopodobieństwo prawidłowego zdiagnozowania tejże choroby, jest równe aż 80 procent. Chcąc podwyższyć ów współczynnik, należy połączyć to badanie z dodatkową analizą PAPP-A. Dzięki temu szansa na prawidłowe zdiagnozowanie schorzenia wzrasta do aż 95 procent.

Ile to kosztuje?

Kobiety decydujące się na prowadzenie ciąży w ramach NFZ mogą skorzystać z badania bezpłatnie, aczkolwiek w praktyce lekarze nie zawsze decydują się na jego zalecenie. Mimo to można je zrealizować prywatnie, aczkolwiek wiąże się ono z dodatkową opłatą w wysokości około 200 złotych. Co ważne – cena ta jest w miarę ujednolicona. Dzięki temu przyszła mama może mieć pewność, że koszt badania nie będzie zbyt wysoki.

Badanie USG 3D, które nie wiąże…

Badanie USG 3D nie może być – pomimo swej skuteczności – traktowane jako badanie wiążące. Trzeba bowiem podkreślić, że choć prawdopodobieństwo wykrycia niektórych chorób genetycznych jest w tym przypadku bardzo duże, to zależy również od… umiejętności lekarza. Poza tym nie można zapominać, że niektóre „wady dziecka” tożsame dla ciężkich schorzeń (np. zespół Patau) występują nawet u kilku procent zdrowych dzieci. Dlatego w przypadku wykrycia nieprawidłowości, konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszych badań inwazyjnych.

Podsumowując, badanie USG genetyczne kraków to ważny, ale nie decydujący czynnik na drodze do zdiagnozowania stanu zdrowia poczętego dziecka. Niemniej jest ono w pełni bezpieczne dla malucha i jego mamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *