dieta sokowa
zdrowie

Na co pomaga dziurawiec pospolity?

W domowej apteczce wśród ziół powinien bez wątpienia znaleźć się też dziurawiec. Ma wiele dobroczynnych właściwości, które przydadzą się przy wielu okazjach. Ziele dziurawca można kupić, ale można też zebrać samemu i mieć zapas na cały rok.

Dziurawiec o wielu wlaściwościach

Niewiele jest ziół o tak szerokim zastosowaniu jak Dziurawiec pospolity. To niepozorne ziele, uzyskiwane z rośliny powszechnie występującej w naszym otoczeniu i często traktowanej jako chwast, potrafi zdziałać cuda. Już w dawnych czasach ceniono go za takie możliwości, a nawet uważano za roślinę magiczną

Za dobroczynne właściwości dziurawca odpowiadają liczne substancje, w jakie ta roślina obfituje. Są to przede wszystkim olejki eteryczne, ale także flawonoidy, sole mineralne oraz witaminy.

Jakie zastosowanie ma dziurawiec?

Dziurawiec przyda się przy wielu dolegliwościach i chorobach, więc powinien być w każdym domu. Wymienione wyżej substancje mają wiele zastosowań, co czyni dziurawiec pospolity bardzo cennym i uniwersalnym zielem.

Dziurawiec zastosowanie ma bardzo szerokie, ale jego głównym atutem jest działanie uspokajające i łagodzące. Przy czym działa tak na wiele obszarów ludzkiego organizmu. Dziurawiec sprawdzi się jako środek na uspokojenie w stresie, w stanach depresyjnych, a także niepokoju.

Podobnie dziurawiec pospolity zadziała na układ trawienny. Przy dolegliwościach tego typu również zadziała łagodząco, a więc warto go mieć na wypadek rozstroju żołądkowego, zatruć czy nawet biegunki. Uspokajająco na układ trawienny zadziała również, gdy dolegliwości te wywołane są czynnikami natury psychologicznej,

Kiedy i gdzie zbierać dziurawiec?

Jak i każde inne ziele dziurawiec można kupić w większym sklepie czy w aptece, choć zazwyczaj nie jest tak powszechny jak najpopularniejsze z ziół jak mięta czy rumianek. Wiele osób lubi jednak zbierać zioła samodzielnie. To nie tylko oszczędność, ale przede wszystkim satysfakcja z własnoręcznie poczynionych zbiorów.

Dziurawiec nie jest trudno znaleźć, ponieważ to bardzo powszechnie w Polsce występująca roślina. Chcąc zebrać wartościowy dziurawiec kiedy zbierać to dużo ważniejsza kwestia. Bo o ile łatwo go znaleźć, to już nie zawsze jest on tak samo drogocenny. Najlepiej wybrać się po niego na przełomie czerwca i lipca, gdy jest w pełni rozkwitu. Właśnie kwiaty, o pięknej żółtej barwie, choć drobne, wraz ze szczytami pędów należy zbierać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *