zdrowie

Zadbaj o swoje żyły i tętnice – Doppler żył

To w krwi znajdują się między innymi tlen i składniki odżywcze, które dzięki sieci naczyń krwionośnych są rozprowadzane po całym organizmie. Dlatego stan naszych tętnic i żył ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia – jakiekolwiek nieprawidłowości mogą skutkować poważnymi schorzeniami – aby je wykryć, przeprowadza się Doppler żył.

Zdrowe żyły i tętnice

Stan naszych żył i tętnic jest bardzo ważny – wszelkie nieprawidłowości, które mogą pojawić się między innymi w wyniku odkładania się płytek miażdżycowych, mogą spowodować zaburzenia w przepływie krwi, a to prosta droga do tak groźnych chorób jak na przykład udar. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i prawidłowa diagnostyka, które mogą ustrzec nas przed chorobami krążenia.

Doppler żył kończyn dolnych to badanie, które pomaga określić, czy w naszych żyłach i tętnicach krew przepływa prawidłowo. Umożliwia wykrycie już niewielkich nieprawidłowości, a dzięki temu można dużo wcześniej wdrożyć odpowiednie leczenie i uniknąć rozwoju poważnych chorób.

Badanie USG żył i tętnic

Doppler żył kończyn dolnych to badanie, które przeprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest ultrasonograf. Urządzenie to emituje fale ultradźwiękowe, dzięki czemu można uzyskać dokładny obraz stanu naszych żył i tętnic. W czasie zabiegu stosuje się także specjalny żel, który pozytywnie wpływa na jakość uzyskanego w badaniu obrazu.

USG żył kończyn dolnych jest badaniem mało inwazyjnym i całkowicie bezpiecznym oraz bezbolesnym. Trwa krótko i nie trzeba się do niego szczególnie przygotowywać. Pozwala jednak na skuteczną diagnostykę tętnic i żył i tym samym zastosowanie odpowiedniego leczenia, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Kiedy zdecydować się na Doppler żył?

USG żył kończyn dolnych przeprowadza się nie tylko w celu postawienia diagnozy, ale również profilaktycznie – dzięki temu można wykryć już wczesne zmiany, które z czasem mogą rozwinąć się w groźne choroby.

Warto na zabieg Dopplera żył wybrać się już przy takich niepokojących objawach jak drętwienie i mrowienie nóg, widoczne pajączki, zasinienia, a także opuchlizna i ból czy długotrwałe zmęczenie kończyn dolnych – mogą być to wczesne objawy rozwijającej się między innymi zakrzepicy. Zdecydowanie nie powinniśmy takich symptomów bagatelizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *