zdrowie

Fartuch chirurga jako element stroju medycznego

Praca zawodowa wiąże się nie tylko z wykonywaniem określonych zadań. To również miejsce, gdzie panują ścisłe wymogi względem bezpieczeństwa oraz higieny pracy.
Każda branża ma swoje ryzyka oraz zagrożenia, które mogą zostać skutecznie ograniczone bądź też wyeliminowane przez odpowiednie dobranie oraz stosowanie środków ochrony osobistej.

Personel medyczny a ochrona osobista

Służby zdrowia są narażone codziennie na kontakt z różnego rodzaju substancjami, które mają działanie drażniące, szkodliwe bądź też niebezpieczne. Do tego typu substancji można również dodać płyny fizjologiczne takie jak chociażby ślina, które powinny być izolowane od skóry personelu medycznego, jako że jest to zjawisko niehigieniczne.

By skutecznie chronić siebie, a przez to także innych wszystkie osoby pracujące w szeregach służb medycznych powinny nosić stroje medyczne.Stroje medyczne to elementy odzieży, które chronią pracownika zapewniając mu jednocześnie komfort. Na szczególna uwagę w zakresie ochrony ciała zasługuje fartuch chirurga.

Fartuch chirurga- zalety, korzyści z noszenia

Fartuchy są odzieżą, którą dana osoba zakłada na swoje własne ubranie. Fartuchy są lekkie oraz nie krępują ruchów co zapewnia komfort użytkowania w każdych warunków i przy każdej pogodzie, jako że upały nie sprawią, że fartuch zacznie osobie noszącej go doskwierać.

Fartuch chirurgiczny w połączeniu z innymi niezbędnikami w pracy lekarza, takimi jak rękawiczki jednorazowe czy też czepek mogą gwarantować wysokie standardy higieny. Są one szczególnie ważne podczas wykonywania zabiegów na sali operacyjnej bądź też wykonywania innych czynności, podczas których lekarz ma bezpośredni kontakt z pacjentem.

Fartuchy są dostępne w wersji jałowej bądź też niejałowej.

Wybór fartucha powinien następować w zależności od celu jego używania. Jeśli planujemy wykonać krótki zabieg, to warto wtedy wybrać fartuch jałowy, który zapewni higienę podczas przeprowadzania zaplanowanego działania.

Bezpieczeństwo w pracy

Dbanie o bezpieczeństwo w pracy ma nieoceniony wpływ na zdarzenia losowe, zwłaszcza dlatego, że pomaga ich uniknąć bądź też ich konsekwencji. Ważne jest też aby pamiętać, że osoby wykonujące prace związaną z medycyną muszą dbać też by ich własne drobnoustroje nie przedostawały się na pacjenta.

Taka sytuacja mogłaby okazać się niebezpieczna jeśli doszłoby do pracy z pacjentem mającym ranę otwartą. Mogłoby to doprowadzić nawet do infekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *