Kulinaria

Czy suszone warzywa są zdrowe?

Kiedy nadchodzi zima czasem trudno o spożywanie świeżych warzyw i owoców. Są one drogie, trudniej dostępne i niekoniecznie najwyższej jakości. Zapotrzebowanie na witaminy w okresie zimowych jednak nie maleje i trzeba znaleźć ich alternatywne źródło. Czy mogą być nim suszone warzywa?

Zawartość witamin

Proces suszenia nie pozbawia roślin ich składników odżywczych. Ubywa w nich tylko wody. Oznacza to, że tak naprawdę w 100 gramach suszu jest więcej witamin i soli mineralnych niż w 100 gramach rośliny świeżej, pełnej wody. W określonych przypadkach mogą więc dostarczyć więcej witamin – po prostu zjada się ich więcej i później czuje sytość w trakcie jedzenia, ponieważ do żołądka trafia mniej wody.

Zawartość chemii

Wybierając suszone warzywa należy zwrócić uwagę na to, czy czasem nie ma w nich dodatków. Większość warzyw suszonych na rynku nie ma substancji konserwujących w składzie, ale zdarzają się one, często niepotrzebnie. Uwagę należy zwrócić także na to, czy przypadkiem w procesie suszenia nie zostały one wzbogacone o cukier. To również niepotrzebnie, zwłaszcza, że suszone warzywa wydają się słodsze niż świeże za sprawą braku wody i kondensacji składników odżywczych, w tym cukrów.

Kupić czy ususzyć?

Nad tym, czy kupić maszynę przeznczoną do produkcji suszonych warzyw w domowych warunkach, czy po prostu kupić już gotowe zastanawia się zapewne wiele osób. Tutaj należy się kierować względami praktycznymi – zakup maszyny do suszenia obecnie nie wiąże się z dużymi kosztami, ale trzeba wziąć pod uwagę koszt jej eksploatacji – bywa, że musi być dość długo włączona, co oznacza wzrost rachunku za prąd. Należy też przemyśleć czy w okresach, gdy nie będzie używana będziemy mieli miejsce do jej przechowywania. Z drugiej strony taki zakup pozwala zasuszyć warzywa z własnego ogródka, szczególnie gdy w danym roku jest ich nadmiar. Łatwiej też przygotować przekąski w postaci suszonych warzyw. Kupione suszone warzywa nie różnią się jakościowo od samodzielnie zasuszonych, a likwidują sporo problemów związanych z eksploatacją suszarki do warzyw. Ich wadą jest niestety konieczność pójścia do sklepu czy zamówienia przez Internet – czasem trzeba znaleźć na to chęci bądź dość długo oczekiwać na przesyłkę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Suszarnicza Spółka OGRODNIK S.A..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *