zdrowie

Malwa sudańska

Malwa sudańska, inaczej hibiskus lub róża chińska, jest rośliną, która wywodzi się z Chin oraz Tajwanu. Ten wyjątkowo piękny krzew naturalnie występuje głównie w środkowej oraz zachodniej Afryce, a także na południu i wschodzie Azji.

Hibiskus – charakterystyka

Jak więc wygląda ten piękny kwiat? Zdecydowanie wyróżnia go wysokość, ponieważ sięga czasem nawet do 3 metrów. Co ciekawe, hibiskus japoński może osiągać nawet 6 metrów wysokości. Ponadto charakterystyczne dla tego kwiatu są również sztywne pędy oraz mocno błyszczące, zielone liście. Wyjątkowo rzuca się w oczy piękny kolor kwiatów, przybierający odcienie ciemnoczerwone, żółte, białe oraz niebieskofioletowe. Z tego też powodu hibiskus leczniczy hodowany jest także w celach ozdobnych. Jeśli chodzi o zapach, jest on słabo wyczuwalny, za to smak kwiatu jest bardzo kwaśny.

Hibiskus właściwości

Bez wątpienia hibiskus jest kwiatem pięknie wyglądającym. jednak przede wszystkim wyróżniają go ogromne właściwości lecznicze, co sprawia, że znacznie przyczynia się do poprawy naszego zdrowia. Spora zawartość kwasów organicznych, w tym kwasu jabłkowego, a także flawonoidów polifenoli sprawia, iż jest on nieocenionym sprzymierzeńcem człowieka.

Warto wspomnieć, że hibiskus jest powszechnie stosowany w medycynie indyjskiej oraz arabskiej od setek lat. Malwa sudańska była skutecznie wykorzystywana jako środek rozkurczający, przeciwbakteryjny i moczopędny., Wyciąg z tejże rośliny nadaje się idealnie do walki z miażdżycą, która jest obecnie często występującą chorobą głównie wśród mężczyzn.

Oczywiście największą chorobą obecnych czasów jest nadwaga. I tutaj dobra wiadomość. Hibiskus skutecznie wspomaga walkę z otyłością, szczególnie brzuszną. Dodatkowo skorzystać z jego dobroczynnych właściwości powinny osoby borykające się z cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym. Kwiat hibiskusa również jest stosowany do walki z tzw. złym cholesterolem, wspomagając jednocześnie poziom dobrych tłuszczów.

Warto także zauważyć, że hibiskus potrafi skutecznie zwalczać komórki rakowe. Ekstrakt z hibiskusa może przyczynić się do eliminacji komórek ludzkiego raka żołądka, a także komórek raka krwi – białaczki. Wszystko to za sprawą zawartości w kwiecie malwy sudańskiej antyoksydantów.

Hibiskus herbata – przeciwskazania

Picie herbaty z hibiskusa nie jest zalecane kobietom w ciąży, a także ludziom z niskim ciśnieniem oraz dzieciom poniżej trzeciego roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *