zdrowie

Jakie są rodzaje wchłanialnych szwów rozpuszczalnych?

Wchłanialne szwy zdobywają coraz większą popularność, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą dowiedzieć się z czego wykonuje się nowoczesne szwy rozpuszczalne.

Z jakiego materiału wykonuje się szwy wchłanialne?

Przy operacjach chirurgicznych największym zainteresowaniem cieszą się rozpuszczalne szwy wykonane w całości z materiałów syntetycznych. Większość producentów produkuje szwy z rewelacyjnego kwasu poliglikolowego albo niezawodnego polidioksanonu. Wymienione materiały mogą pochwalić się bardzo wysoką biokompatybilnością. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że pacjenci mogą liczyć na bardzo dobre gojenie się ran. Warto wspomnieć także o tym, że syntetyczne Szwy wchłanialne powodują minimalną odpowiedź zapalną tkanki, dzięki czemu znacząco ogranicza się ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Pomimo wielu zalet w dalszym ciągu wielu doświadczonych chirurgów korzysta z naturalnych nici, które produkowane są z kolagenu. Pamiętać należy jednak o tym, że szwy tego typu mogą podtrzymywać zakażenie w ranie.

Okres podtrzymywania tkankowego ma znaczenie

Oryginalne szwy rozpuszczalne można podzielić ze względu na okres podtrzymywania tkankowego. W zależności od potrzeby chirurg może wykorzystać szwy o krótkim, średnim i długim okresie podtrzymywania. Te pierwsze wykorzystywane są przez ginekologów i w położnictwie. Rozpuszczalne szwy o krótkim okresie podtrzymywania tkankowego bardzo często wykorzystywane są również przez stomatologów. Jeżeli chodzi o szwy o długim okresie podtrzymywania tkankowego, to wykorzystywane są one głównie przy mniej lub bardziej skomplikowanych zabiegach ortopedycznych albo przy zamykaniu powłok jamy brzusznej.

Czym charakteryzują się szwy wykonane z kwasu poliglikolowego?

Jak wspomniano powyżej nici chirurgiczne wykonuje się z kwasu poliglikolowego. Jest to materiał syntetyczny, który ulega hydrolizie, dzięki czemu towarzyszy mu minimalny okres zapalny. Dużym atutem kwasu poliglokolowego jest bardzo niska podatność na czynniki zewnętrze. Nici chirurgiczne posiadają wygładzone powierzchnie, dzięki czemu nie ma problemów z penetracją tkanek miękkich. Dzięki gładkiej powierzchni nie ma również ryzyka rozcięcia tkanek podczas wiązania szwów. Kwas poliglokolowy jest elastyczny i charakteryzuje się dużą odpornością na rozciąganie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *