zdrowie

Czym wyróżnia się dobry psycholog dziecięcy w Gliwicach?

W Gliwicach można znaleźć bardzo wiele gabinetów psychologicznych, dlatego też wybranie najlepszego psychologa dziecięcego, może okazać się naprawdę dużym wyzwaniem. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym powinien wyróżniać się dobry psycholog dziecięciu w Gliwicach.

Jakie powinien mieć cechy dobry psycholog dziecięcy?

Dobry psycholog dziecięciu w Gliwicach powinien wyróżniać się przede wszystkim empatią. W wielu sytuacjach, aby udzielić fachowego wsparcia niezbędne jest postawienie się w sytuacji pacjenta. Tylko psychologowie z otwartym umysłem, są w stanie otworzyć się na nowe koncepcje.

Doświadczeni psycholodzy dziecięcy są w stanie dopasować się do idee i przekonań swoich pacjentów, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest zrozumieć ich problemy i zaoferować fachową pomoc. Każde dziecko ma nieco inny sposób myślenia, dlatego też bardzo trudno jest ustalić uniwersalne metody terapeutyczne, dzięki którym będzie można rozwiązać wszystkie problemy.

Dobra komunikacja z dzieckiem

W codziennej pracy psychologa dziecięcego jednym z najważniejszych wyzwań jest oczywiście dobra komunikacja z dzieckiem. Bez odpowiedniej komunikacji bardzo trudno będzie wykorzystać całą swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Psycholog dziecięcy powinien do perfekcji opanować nie tylko pewne rodzaje komunikacji, ale również odpowiednie umiejętności społeczne. W dużej mierze to właśnie umiejętność efektywnej interakcji z dziećmi jest kluczem do sukcesu. Nie można zapominać również o tym, że dzięki odpowiedniej komunikacji można dobrze zorganizować czas podczas terapii i w efektywny sposób wykorzystać każdą minutę sesji.

Umiejętność słuchania

Bardzo ważną umiejętnością psychologa dziecięcego w Gliwicach jest również to, aby stworzyć spokojnie otoczenie w swoim biurze. Tylko dzięki odpowiedniej atmosferze, możliwe jest stworzenie poczucia bliskości, co oczywiście znacząco ułatwi przeprowadzenie szczerej rozmowy.

Umiejętność słuchania to przede wszystkim przedstawienie otwartej i zaangażowanej postawy. Dobry psycholog powinien pozwolić swoim małym pacjentom mówić i nie przerywać im. Specjaliści zwracają uwagę nie tylko na tonację głosu, ale również na ruchy rąk oraz postawę całego ciała. Posiadanie odpowiednich umiejętności to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest także to, aby odpowiednio się nimi posługiwać.

Oprócz umiejętności słuchania przydać mogą się także odpowiednie zdolności analityczne oraz bezpieczeństwo. Warto wspomnieć także o introspekcji, która w psychologii odgrywa coraz większą rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *