Technologia i internet

Sieci bezprzewodowe – zalety i wady

Korzystając z domowych lub biurowych urządzeń komputerowych możemy podłączyć je do sieci internetowej poprzez kabel, lub też skonfigurować bezprzewodowo. Taki właśnie system jest najbardziej popularny, ponieważ działa bardzo dobrze i jest o wiele wygodniejszy. Posiadając jeden modem można jednocześnie obsługiwać kilka urządzeń.

Jak powstały sieci bezprzewodowe?

Dynamiczny rozwój sieci jest ściśle powiązany z ekspansją telefonii komórkowej, ponieważ to właśnie poprzez przesyłanie tą drogą danych działają. Pierwsze sieci bezprzewodowe powstały na Uniwersytecie Hawajskim, a ich niezwykłe zalety szybko zostały docenione przez innych użytkowników na świecie.

Ich popularność wiąże się przede wszystkim z wygodą i komfortem korzystania, ale także ze znacznymi oszczędnościami, jakie generuje wyeliminowanie kosztownego okablowania.

Sieci bezprzewodowe są użytkowane zarówno do internetowej obsługi domowych urządzeń, takich, jak laptopy oraz smartfony, ale często są też dobrym narzędziem dla niewielkich firm, które pracują na niezbyt rozbudowanym oprogramowaniu.

Jakie zalety posiadają sieci bezprzewodowe?

Tego rodzaju połączenia dają dużą swobodę korzystania z różnego rodzaju urządzeń w warunkach domowych, a także z publicznych, darmowych hot spotów, co bardzo doceniają fani ciągłego kontaktu na mediach społecznościowych.

Nie do przecenienia jest możliwość bardzo szybkiej instalacji, korzystania w każdych warunkach atmosferycznych, duża odporność na wyładowania burzowe, co w przypadku sieci kablowych jest często dyskusyjne.

Niebagatelną zaletą jest znacznie tańszy zakup zarówno urządzeń komputerowych, jak i routerów umożliwiających korzystanie z internetu. Po prostu taka forma korzystania z sieci jest o wiele tańsza niż z tak zwanych sztywnych łączy.

Jakie wady są odczuwalne przy korzystaniu z sieci bezprzewodowych?

To, co może być dosyć uciążliwe przy korzystaniu z tego rodzaju sieci, to przede wszystkim ich niewielki zasięg, który najczęściej wynosi do kilkudziesięciu metrów. Zdarzają się też różne zakłócenia w pracy przez odbiorniki domowe działające na tym samym paśmie.

Prędkość transmitowania danych z reguły jest niższa niż przy sieciach kablowych, a ich wydajność w dużej mierze zależy od odległości pomiędzy urządzeniami.

Ale jedną z ważniejszych wad tego systemu jest mniejsze bezpieczeństwo połączeń, dlatego każda ważna operacja powinna być solidnie zabezpieczona hasłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *