Przemysł

Jakie zalety ma zrobotyzowane stanowisko spawalnicze?

Głównym zadaniem robotyzacji jest oczywiście zastąpienie człowieka zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę niebezpieczne i dość ciężkie prace. Między innymi dlatego też z roku na rok system spawania ręcznego coraz częściej zastępowany jest zaawansowanymi systemami zautomatyzowanymi.

Jakie największe korzyści?

Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze to najprostszy i najszybszy sposób na zredukowanie do minimum negatywnego wpływu środowiska na pracę człowieka. W wielu branżach olbrzymią zaletą robotyzacji jest także ujednolicenia wydajności. Nie można zapominać również o optymalizacji zużycia poszczególnych materiałów spawalniczych, które jak powszechnie wiadomo nie należą do najtańszych.

Dla wielu przedsiębiorców zrobotyzowane stanowisko spawalnicze wiąże się również z redukcją kosztów związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa pracy. Dzięki zwiększeniu jakości danego produktu końcowego, można również poprawić swój dotychczasowy wizerunek i przyciągnąć do siebie wielu potencjalnych klientów.

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że w Polsce brakuje wykwalifikowanych spawaczy. Aby rozwiązać problem z deficytem na rynku pracy, coraz więcej firm korzysta właśnie z dobrodziejstwa zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych.

O czym należy pamiętać?

Zrobotyzowane spawanie ma sens tylko wtedy, gdy w grę wchodzi produkcja seryjna. Niestety cały proces przygotowania poszczególnych ustawień i specjalnego programu zajmuje sporo czasu, dlatego też produkcja jednostkowa jest mało opłacalna.

Przy zrobotyzowanym spawaniu kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby odpowiednio umieścić materiał. Jeżeli nie zwróci się uwagi na ten element, to niestety spoiny pojawią się w nieodpowiednim miejscu. Nie można zapominać również o bardzo wysokich temperaturach, które pojawiają się podczas spawania. Zabezpieczyć trzeba przede wszystkim elementy systemu wizyjnego, które odpowiadają za kontrolę rowka spawalniczego.

Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze przyniesie realne korzyści tylko wtedy, gdy zadba się o odpowiednią izolacje termiczną i ochronę całego systemu, który niestety jest zazwyczaj bardzo czuły na wysoką temperaturę. Na samym końcu warto wspomnieć również i o tym, że w przypadku kilku robotów niezbędnym elementem jest oczywiście odpowiednia synchronizacja. Na szczęście dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu można rozwiązać te i wiele innych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *