Maszyny i sprzęt

Przedłużenie ludzkiego oka

Ludzkie oko jest jednym z bardziej użytecznych narządów organizmu człowieka. Dzięki niemu możliwa jest realizacja podstawowych potrzeb, a także wszelkie czynności związane z uczeniem się i pracę. Oko narażone jest przy tym na liczne czynniki negatywnie na nie wpływające, w tym na mechaniczne uszkodzenia. Praktyka codzienności pokazuje jednocześnie, że korzystanie oka napotyka na pewne ograniczenia, wymagające wykorzystania wspomagających je urządzeń.

Czego nie da się okiem zobaczyć

Jednym z nich jest niemożność zajrzenia przy wykorzystaniu oka do trudno dostępnych miejsc. Wbrew pozorom jest ich bardzo wiele, a najwięcej takich miejsca napotyka się w skomplikowanych urządzeniach i systemach. Chociażby takich jak komora silnika dowolnego samochodu osobowego. Zagęszczenie podzespołów i układów jest tutaj tak wielkie, iż nie sposób nieraz rozpoznać gdzie kończy się jeden, a zaczyna się drugi element.

Tym bardziej trudne zadanie ma oko, aby w takiej sytuacji zajrzeć w miejsca, które są głęboko schowane, ale skrywają odpowiedź na pytanie dotyczące np. źródła zaistniałej w danym silniku awarii. W typowej sytuacji mechanik stojący przed koniecznością odpowiedzenia na takie pytanie jest zmuszony do rozmontowania sąsiadującego z danym miejscem osprzętu, tak aby można było je obejrzeć z bliska. No chyba, że jest szczęśliwym posiadaczem kamery inspekcyjnej.

Inspekcja sztucznym okiem

Oferowane na rynku kamery inspekcyjne stanowią istotne wsparcie w wielu trudnych sytuacjach. Przykład mechanika muszącego zajrzeć w niewidoczne miejsce silnika jest bardzo symptomatyczny. Kamery inspekcyjne ratują bowiem w takiej sytuacji przed koniecznością wykonywania żmudnej pracy, związane z demontażem osprzętu silnika, z powodu konieczności zajrzenia w niewidoczne miejsce.

Elastyczny przewód, na końcu którego osadzony jest obiektyw kamery pozwala na dotarcie w nawet najbardziej niewygodne miejsca. Obiektyw przekazuje z kolei widziany obraz na ekran, gdzie wyraźnie widoczne jest filmowane miejsce.

Kamery inspekcyjne trudne do przecenienia

Kamera inspekcyjna w takiej sytuacji ujmuje zatem bardzo dużą ilość niepotrzebnej pracy. Dzięki temu mechanik może skupić się na zasadniczej części swojej działalności – diagnostyce usterki i jej naprawie.

Warto zauważyć, że szeroki wachlarz dostępnych na rynku modeli kamer inspekcyjnych pozwala na zakup egzemplarza dostosowanego do potrzeb i możliwości finansowych kupującego. Bez względu jednakże na koszt zakupu każda kamera inspekcyjna oznacza wygodę i nieocenioną pomoc.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *