zdrowie

Objawy nowotworów skóry

Nowotwory skóry występują w różnych formach, stąd też niekiedy naprawdę trudno jest je od razu zdiagnozować. W wielu przypadkach praktycznie niczym nie różnią się od tradycyjnie występujących na ciele pieprzyków. Diagnostyka nowotworów skóry ma ogromne znaczenie we wczesnym ich wykrywania i nie mniej ważna jest tu ogólna wiedza i samoobserwacja.

Nowotwory skóry i ich różne formy

W większości diagnozowanych przypadków wystąpienia nowotworów nowotworowe wyglądają bardzo niewinnie. To bardzo często niewielkie zgrubienia lub delikatnie zmienione znamiona, które przeciętnemu pacjentowi nie kojarzą się z czymś złym, a już na pewno nie z nowotworem. Wśród nowotworów skóry diagnozuje się również takie zmiany, które już od samego początku znacznie odróżniają się od standardowych pieprzyków czy piegów. Wśród nich pojawiają się zmiany o różnej barwie i takie, które rosną powoli. Tego typu zmiany są bardzo podstępne, do tego stopnia, że pacjent najpierw nie widzi rozwoju nowotworu skóry, aż w końcu zauważą np. pokrytą strupem zmianę, która krwawi (np. po wcześniejszym ogoleniu się), a do tego też bardzo wolno się goi.

Objawy nowotworów skóry

Warto bacznie obserwować wszystkie znamiona i pieprzyki, jakie mamy na ciele. I choć w wielu przypadkach nie będą one niczym złym, to jednak mogą się wśród nich znaleźć i takie znamiona, które będą nowotworem skóry. Nowotwory skóry przybierają różne formy, są różnych rozmiarów i mają różne kolory. Każda osoba powinna zwrócić szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju niepokojące objawy, które dotyczą głównie stref barwnikowych. Pamiętajmy też, że nowotwory skóry nie zawsze wyglądają tak jak z podręczników medycznych, nie zawsze są one ciemne. Czasami zmiany te mają kolor niebieski, siny, czarny, a zdarzają się też i zmiany bezbarwne. Uwagę powinny zwrócić też niewielkie rany, które długo się goją lub te zmiany, które pojawiły się jako nowe na skórze np. po intensywnym opalaniu się na słońcu czy też skorzystaniu z solarium.

Najważniejsze zmiany

Podejrzane zmiany, które mogą być nowotworem skóry to takie, które mają np. nieregularny kształt, poszarpane obwódki i nie są wypukłe. Zmiana koloru pieprzyka np. z brązowego na czarny również powinno być objawem, który powinien być jak najszybciej sprawdzony u lekarza dermatologa, czy też lekarza pierwszego kontaktu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *