Domy opieki
zdrowie

Domy opieki – co musisz wiedzieć?

Opieka nad starszym, chorym rodzicem to ogromna odpowiedzialność, wymagająca czasu i sił, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Z różnych względów nie każdy może sobie na to pozwolić, dlatego warto rozważyć wówczas skorzystanie z usług domu opieki.

Dla kogo?

Dom opieki to placówka przede wszystkim dla starszych osób, którym stan zdrowia nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie. Warto pamiętać, że w instytucjach tych mogą przebywać na stałe nie tylko ludzie chorzy, ale również samotni, którzy z uwagi na podeszły wiek bezpieczniej czują się w otoczeniu innych niż mieszkając na osobności, bez jakiejkolwiek pomocy czy kontaktu z bliskimi. Poza podstawową opieką pielęgniarską, związaną z codziennymi czynnościami, jak higiena, żywienie czy podawanie leków, pacjentami zajmują się również lekarze rozmaitych specjalności, masażyści, psychologowie i terapeuci. Bezpłatne badania i regularna rehabilitacja w domu opieki to dziś standard, dlatego warto o tym pamiętać, wybierając właściwe miejsce dla starszej osoby. Ponadto placówki takie często odwiedzane są również przez osoby duszpasterskie.

Gdzie?

Jeśli chodzi o dom opieki Warszawa i inne większe miasta mają pod tym względem bogatą ofertę, ale równie dobrym rozwiązaniem będzie placówka w którejś z pobliskich, mniejszych miejscowości. Warto zdecydować się na zakład położony stosunkowo niedaleko własnego miejsca zamieszkania, by regularne odwiedzanie rodzica nie było problematyczne. Dobrze również, jeśli dom opieki będzie znajdował się w przyjemnej, kameralnej okolicy, najlepiej w otoczeniu przyrody i z dala od miejskiego zgiełku. Możliwość codziennego wychodzenia na spacer lub do ogrodu ma zdecydowanie duży wpływ na samopoczucie i zdrowie kuracjuszy.

Jakie wyposażenie?

By starsza osoba czuła się jak najbardziej komfortowo, należy wybrać dom opieki o odpowiednim standardzie. Sypialnie nie powinny być przeznaczone dla więcej niż 3 osób z uwagi na kwestie prywatności, intymności i spokoju. W domu opieki pacjenci muszą mieć również zapewniany dostęp do radia, telewizji, książek, a także możliwość brania udziału w zajęciach terapeutycznych i spotkaniach z psychologiem. Z kolei fizjoterapia i rehabilitacja w domu opieki wymagają również odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń, dostosowanego do osób w tym wieku. Dom opieki Warszawa zajmuje się w tym zakresie dolegliwościami bólowymi, korekcją wad postawy, pacjentami po udarach oraz będącymi przed lub po różnego rodzaju operacjach. Rehabilitacja w domu opieki często przeprowadzana jest nie tylko u osób przyjętych na stałe, ale również na tzw. oddziale dziennym.

Więcej na stronie domu opieki http://www.kasmin.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *