Ochronna odzież medyczna
zdrowie

Ochronna odzież medyczna

W dzisiejszych czasach przestrzeganie zasad BHP, higieny i wytycznych sanepidu jest na porządku dziennym. W telewizji, w wiadomościach widzimy lekarzy zmagających się z pandemią, innymi chorobami, skomplikowanymi operacjami. Są zamaskowani, w fartuchach chirurgicznych – nawet nie widzimy ich twarzy. Wizerunek i postać lekarza zawsze wzbudzała w społeczeństwie szacunek i podziw. Dziś jest jednak jeszcze bardziej doceniany ze względu na sytuację w jakiej cały świat się znajduje i z jaką przyszło nam się mierzyć.

Komfort lekarzy i innych pracowników służby zdrowia

W obecnym czasie na lekarzach spoczywa ogromna odpowiedzialność i są pod naprawdę wielką presją. Każdy ich błąd obserwują miliony ludzi i nic nie będzie możliwe do ukrycia. Bardzo ważną kwestią jest teraz zapewnienie im wszelkich potrzebnych sprzętów do ochrony ludzkiego życia. Nie chodzi tylko o fartuchy chirurgiczne, ale o całe zapotrzebowanie: gogle, rękawiczki, maseczki. W trudnej pracy, która często może wykańczać psychicznie, komfort posiadania wszystkiego, co jest potrzebne jest nieprzeceniony. Fartuchy medyczne muszą być wygodne, lekarze spędzają w nich wiele godzin i często pracują w trudnych warunkach. Ważny jest perfekcyjny dobór rozmiaru i materiału w jakim będzie pracował. Musi być elastyczny, ale trwały. Przewiewny, ale zabezpieczający przed bakteriami. Łatwy w dezynfekcji i najlepiej by się nie gniótł. Ostatecznie fartuchy ochronne medyczne maja tę pracę lekarzowi ułatwiać, a nie utrudniać.

Walory estetyczne i wizerunkowe

Stereotypowy wizerunek lekarza na dobre już utrwalił się w świadomości naszego społeczeństwa. Myśląc „lekarz” widzimy kobietę lub mężczyznę w kitlu lub w fartuchu medycznym. Jednak firmy produkujące odzież medyczną coraz częściej stawiają też na podkreślenie walorów estetycznych. Często kobietom proponowane są fasony skrojone specjalnie dla nich, tak aby czuły się dobrze i komfortowo, a nie tkwiły w bezkształtnych fartuchach chirurgicznych. Takie modele często mają wcięcie w talii i delikatny dekolt. Są też nieco bardziej obcisłe niż męskie. Jest to dbanie o komfort psychiczny specjalistów, niedobrze, gdyby ubiór odbierał im pewność siebie i chęć do działania.

Obecnie wiele firm produkujących fartuchy ochronne medyczne stawia na mniej formalne kroje i tkaniny. Możemy zobaczyć tam więcej kolorów, a nawet wzorów. Szczególnie poleca się takie oryginalne ubrania dla lekarzy, lekarek i pielęgniarek, które pracują na oddziałach dziecięcych. Pozwala to skrócić dystans między pacjentem doktorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *