Przemysł

Nowoczesne zabezpieczenia elektroniki

Współczesne urządzenia opierają swoją pracę na skomplikowanych układach elektronicznych. Dlatego niezmiernie istotne jest zapewnienie takim układom odpowiedniego zabezpieczenia. Coraz bardziej popularną metodą na zabezpieczenie elektroniki jest użycie specjalnej zalewy.

Dlaczego stosuje się zalewę?

Zalewa do elektroniki jest stosowana coraz chętniej w przemyśle elektronicznym. Stosowana jest przede wszystkim do ochrony elektroniki przed czynnikami zewnętrznymi. Największym wrogiem układów elektrycznych jest wilgoć. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej zalewy, moduł elektroniczny jest doskonale chroniony przed wilgocią.

Zalewa do elektroniki stosowana jest nie tylko w płytkach elektronicznych. Są one stosowane w przetwornikach energii czy zasilaczach. Niejednokrotnie można spotkać zalewy w komputerach oraz elektronice samochodowej.

Odpowiednia zalewa to podstawa

Wybór odpowiedniej zalewy ma kluczowe znaczenie dla działania układów. Szczególnie istotne jest dobranie odpowiedniej twardości zalewy. Zbyt twarda może niszczyć delikatne elementy elektryczne. Równie ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju zalewy. Zalewa silikonowa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Silikon dobrze przewodzi ciepło, dodatkowo jest on odporny na cykliczne nagrzewanie się układów.

Zalewa silikonowa dostępna jest w wersji jedno oraz dwuskładnikowej. Zalewa jednoskładnikowa jest produktem gotowym do użycia. Natomiast zalewa dwuskładnikowa wymaga wymieszania silikonu z katalizatorem.

Po wykonaniu odpowiedniej mieszanki można nakładać produkt na konkretny element. Niezmiernie istotne jest, żeby podczas procesu zapełniania pod zalewę nie dostało się powietrze. Nawet najmniejszy bąbelek powietrza może wpłynąć niekorzystnie na działanie całego układu.

Czy kolor ma znaczenie?

Zalewy do elektroniki dostępne są w różnych barwach. Zalewa transparentna znakomicie sprawdza się podczas testowania nowych rozwiązań technologicznych. Dzięki transparentności zalewy, możliwe jest ciągłe doglądanie zmian zachodzących w układach.

Zalewy kolorowe są stosowane najczęściej jako dodatkowe zabezpieczenie własności intelektualnej. Sprawdza się idealnie w nowych rozwiązaniach technologicznych. Zastosowanie koloru uniemożliwia niepowołanym osobom wgląd w budowę układu.

Zalewy do elektroniki to najpopularniejsza obecnie metoda na ochronę układów przed działaniem czynników zewnętrznych. Ochrona przez zabrudzeniami i kurzem jest bardzo istotna, zbyt zabrudzony układ może stracić swoje właściwości. Przekaźniki elektryczne wysyłają między sobą odpowiednie sygnały. Podczas niekorzystnych czynników takich jak wilgoć, proces ten może zostać zakłócony.

Zalewa do elektroniki dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *