dom i ogród

Jak oczyścić wodę w basenie?

Coraz więcej osób w Polsce dysponuje własnymi basenami krytymi i przydomowymi. Jak zadbać i bezpieczeństwo użytkowników i oczyścić wodę w akwenie i jakie środki do basenu wybrać?

Czy tylko chlorowanie?

Chlor w postaci tabletek, granulek i w płynie to powszechnie stosowany i najbardziej znany środek do basenu. Większość Polaków kojarzy na przykład baseny publiczne z nieodłącznym, nieprzyjemnym zapachem chloru. Niestety coraz więcej osób rezygnowało z takich basenów ze względu na uczulenie na chlor. Takie Środki do basenu bowiem mają właściwości żrące i nawet w niewielkim stężeniu mogą spowodować zapalenie błon śluzowych. Bardzo widoczne jest działanie chloru u opuszczających basen, bo mają oni zaczerwienione oczy. Poszukiwania środków zastępczych dla chloru dały rezultaty.

Kolejnym sposobem uzdatnienia wody w basenie jest zastosowanie aktywnego tlenu. Istnieje wiele sposobów aplikacji tego środka. Aktywny tlen góruje nad chlorem tym, że nie podrażnia skóry, jest bezwonny i obojętne Ph. Minusem działania aktywnego tlenu jest to, ze te środki do basenu wystarczają na niewielkie akweny o wodzie z niewielka ilością drobnoustrojów. Dodatkowo po użyciu aktywnego tlenu w wodzie wytwarzają się glony i niezbędne jest stosowanie innych preparatów przeciw ich namnażaniu.

Nowoczesne wykorzystanie światła

Od niedawna do oczyszczania wody w basenie stosuje się promieniowanie UV. To delikatne środki do basenu, bo proces dezynfekcji za pomocą promieni UV opiera się na naświetlaniu wody falami elektromagnetycznymi. Takie promienie przenikają w wewnętrzną strukturę komórek szkodliwych mikroorganizmów oraz bakterii, dzięki czemu zabijają wszelkie niebezpieczne grzyby czy drobnoustroje. Niestety efekt działania promieni UV jest krótkotrwały i czasem trzeba skorzystać po jakimś czasie z delikatnego chlorowania. Nie wszystkie bakterie bowiem wyginą.

Inne ekologiczne środki do basenu

Posiadacze niewielkich basenów, oczek wodnych i basenów dmuchanych stosuje na przykład sok z cytryny. Zakwaszenie wody spowoduje likwidacje wielu szkodliwych drobnoustrojów, a nie zaszkodzi nawet dzieciom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *