dom i ogród

Jaki prezent wybrać dla promotora?

Studenci, których w najbliższej przyszłości czeka obrona prac magisterskich lub licencjackich, już teraz zastanawiają się, co takiego mogliby podarować swojemu promotorowi na zakończenie współpracy. Jaki prezent dla promotora jest na miejscu, a jaki nie? No i czy w ogóle wypada wręczać komisji podarunki?

Czy należy kupować prezenty komisji?

Oczywiście nikt nikomu nie każe tego robić i żaden student nie ma takiego obowiązku. Sam powinien więc odpowiedzieć sobie na to pytanie. To on wie najlepiej, jakie zwyczaje panują na jego uczelni, a nawet jeśli nie ma takiej wiedzy, może wypytać o to starszych studentów. W przeciwnym wypadku może wystawić się na nieprzyjemną sytuację.

Na niektórych uczelniach panuje bowiem przekonanie, że nie powinno się wręczać nawet drobnych upominków komisji. Łamanie tych zasad nie jest mile widziane. Wręczenie prezentu przy takich okolicznościach może zostać uznane za poważny nietakt.

Prezenty uniwersalne

Istnieje grupa podarunków, które spokojnie można wręczyć i mężczyznom, i przedstawicielkom płci pięknej. To podarunki bardzo uniwersalne. Należą do nich słodycze oraz kwiaty – neutralne prezenty dla promotorów, które zawsze są odbierane pozytywnie.

Bywa jednak i tak, że student doskonale zna się ze swoim promotorem i panują między nimi relacje wręcz koleżeńskie – wtedy wręczenie zwykłych kwiatów byłoby nie na miejscu. Prezent dla promotora można natomiast spersonalizować. Na karafce wystarczy wyryć imię i nazwisko promotora, a na książce czy notatniku można zapisać elegancką sentencję.

Podarunki dla członków komisji

Jeżeli student zdecyduje się wręczyć podarunek promotorowi, powinien pomyśleć także o innych członkach komisji. Obdarowanie tylko jednej osoby mogłoby wytworzyć nieprzyjemną atmosferę. Reszta komisji poczułaby się urażona, a student narobiłby sobie niepotrzebnych mu kwasów.

Istnieje pewna nieformalna zasada, która mówi o tym, że prezenty wręczane członkom komisji powinny być takie same. Nie należy nikogo faworyzować. Prawdopodobnie student ma najlepszy kontakt ze swoim promotorem, jednakże nie powinien tego pokazywać innym – zwłaszcza poprzez ofiarowanie mu droższego prezentu. Tej podstawowej zasady na pewno warto się trzymać.

Prezent dla promotora znajdziesz w ofercie Bengraversky.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *