Złom węglików
biznes

Złom węglików spiekanych można oddać na skup

Skup surowców wtórnych jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Skupowane są bardzo rozmaite surowce, które mogą być po odpowiednim przerobieniu ponownie wykorzystane do produkcji takich samych lub innych rzeczy. O tym, że skup surowców wtórnych staje się tak powszechny, decyduje przede wszystkim rosnące zapotrzebowanie na określone surowce oraz fakt, że z czasem jest ich coraz mniej w środowisku naturalnym. Surowce odzyskane z już zużytych urządzeń czy maszyn są tańsze, głównie ze względu na fakt, że nie trzeba już ich posykiwać z miejsca ich występowania, a ponadto są one już obrobione.

Jednym z coraz powszechniej skupowanych surowców są węgliki, zwane też węglikami spiekanymi. Zalicza się do nich szereg materiałów powszechnie używanych zarówno w przemyśle, jak i przez człowieka w codziennym życiu. W skład węglików spiekanych wchodzą cenne metale, które są z nich odzyskiwane. To właśnie zawartość tych metali, w większości rzadkich, decyduje o tym, że to cenny surowiec wtórny, który osiąga znaczne ceny na rynku. W Polsce rynek obrotu węglikami spiekanymi jest spory, a złomowanie węglików przynosi zysk firmom z branży.

Węgliki spiekane cennym surowcem wtórnym

Węgliki zwane też widią lub spiekami to surowiec o dużej gęstości iw wytrzymałości, co sprawia, że używane są głównie w przemyśle, choć też w tak powszechnych sprzętach, jak choćby wiertła, które niemal każdy ma w domu. W przemyśle węgliki są używane między innymi w przemyśle wydobywczym, w obróbce skrawaniem czy w produkcji innych urządzeń wykonywanych z obrobionego metalu, czyli wszędzie tam, gdzie potrzebne są nadzwyczajne właściwości tnące, szlifujące, frezujące itp. Węgliki występują w takich urządzeniach jak wspomniane wcześniej wiertła, frezy, tarcze świdrujące czy noże tokarskie.

Co można oddać na skup węglików spiekanych?

Węgliki to surowiec, który jest tworzony poprzez metalurgię proszkową z węglików różnych cennych metali, w tym tak cennych jak wolfram, tytan, tantal, niob czy chrom. To właśnie one są z nich odzyskiwane. Metale te bowiem należą do dość rzadkich, a tym samym ich ceny są wysokie i stale rosną z racji tego, że ich dostępność w środowisku naturalnym maleje, a wydobycie staje się coraz kosztowniejsze, coraz trudniejsze, a przy tym stanowi duże obciążenie dla środowiska naturalnego.

Wśród odpadów przyjmowanych przez skup węglików spiekanych są takie rzeczy jak frezy, wiertła, płytki wieloostrzowe, wkładki, matryce, płytki kształtowe, elementy noży kombajnowych, noży tokarskich oraz wiele innych. Część skupów przyjmuje węgliki spiekane również w postaci wiórów, proszków i szlamów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *