biznes

Na czym polega drukowanie sublimacyjne?

Drukowanie sublimacyjne to ostatnio zjawisko dość popularne w świecie poligrafii. Każdy z nas chce poczuć się indywidualnością, a przedmioty codziennego użytku, takie jak kubki koszulki czy inne gadżety, spersonalizowane, pomogą w tym na pewno.

Na czym polega drukowanie sublimacyjne?

Nadruk sublimacyjny to, najprościej mówiąc przeniesienie wybranej grafiki czy logo na dane podłoże. Pierwszy krok to wydrukowanie tekstu czy ilustracji, która ma się znaleźć na danym przedmiocie. Druk sublimacyjny na tkaninie umieszcza się za pomocą tuszów, na papierze transferowym. Wkładany jest on do prasy, gdzie jest dociskany i zapiekany do wybranego podłoża. Potem wystarczy nadruk sublimacyjny szybko wyjąć, ostudzić i wysuszyć. Cząsteczki barwnika, które znajdują się na papierze, pod wpływem docisku i wysokiej temperatury, przenikają w postaci gazu do podłoża druku sublimacyjnego na tkaninie, co wpływa korzystnie na jakość wydruku.

Druk sublimacyjny na tkaninie- jakie są rodzaje?

Drukowanie sublimacyjne to proces, który można przeprowadzić na trzy sposoby. Pierwszy sposób, najtańszy i najbardziej popularny, to drukowanie pośrednie, które polega na przenoszeniu szkicu za pomocą specjalnego papieru. Daje to niesamowitą wyrazistość kolorów. Drukowanie bezpośrednie na sucho polega na tym, ze produkt umieszczany jest bezpośrednio w drukarce laserowej, bez przetwarzania. Drukowanie bezpośrednie mokre polega na tym, ze na obiekt nakłada się podkład poliuretanowy, a zdjęcie zamieszczane jest za pomocą drukarki atramentowej.

Jakie urządzenia są potrzebne do drukowania sublimacyjnego?

Na pierwszym miejscu będzie oczywiście drukarka o określonych parametrach, które zależą od rodzaju i ilości wydruków. Do nadruku sublimacyjnego potrzebne będą na pewno prasa termiczna i papier sublimacyjny. przydadzą się także wodne farby do druków sublimacyjnych na tkaninie i urządzenia do suszenia produktów. Należy mieć również specjalny procesor rastrowy RIP. Odpowiada on za skalę, odwzorowanie kolorów i szybkość drukowania. Przyda się także na pewno system ciągłego przenoszenia substancji barwiących, a także specjalna odzież robocza z wysokim udziałem poliestru lub tekstyliów, które są zaopatrzone w specjalną warstwę syntetyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *