skup węgla
dom i ogród

Czym kierować się przy wyborze opału?

Sprzedaż koksu i węgla rozwija się w Polsce w najlepsze. Dzieję się tak, gdyż większość domów nadal jest ogrzewana paliwami kopalnymi. Jakie są jednak różnice pomiędzy handlem koksem a zwyczajnym węglem kamiennym?

W JAKI SPOSÓB SPRZEDAJE SIĘ WĘGIEL I KOKS W SKUPACH?

W przypadku obydwu paliw sprzedaż odbywa się w dwóch formach. Towar jest sprzedawany na kilogramy lub dzielony na jednakowe objętościowo worki (najczęściej 25-kilogramowe). W przypadku sprzedaży surowca „luzem” podaję się zazwyczaj cenę za jedną tonę, którą należy przemnożyć przez wielkość zamówienia.

JAK DOKONAĆ WŁAŚCIWEGO WYBORU?

Zarówno w przypadku zwyczajnego węgla kamiennego, jak i koksu podaje się wartość energetyczną surowca. Jest ona wyrażana w megadżulach na kilogram [MJ/kg]. Wysokość tego parametru świadczy o kaloryczności surowca. Nie warto więc kupować węgla, który kusi swą absurdalnie niską ceną, jednak posiada niskie parametry energetyczne. Najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie ceny opału przez wartość energetyczną surowca. Im niższy iloraz, tym mniej musimy zapłacić za 1MJ energii, co zwiększa opłacalność kupna.

KSZTAŁTOWANIE SIĘ CEN W SKUPACH

Węgiel kamienny i koks charakteryzują duże dysproporcje cenowe. Można przyjąć ogólną prawidłowość, że za worek węgla niemal zawsze zapłacimy mniej, aniżeli za worek koksu. Dzieję się tak, gdyż proces przygotowania koksu jest kosztowny (wypala się go w temp. ok. 1000°C), przez co wzrasta jego „czystość” chemiczna oraz kaloryczność. Wynikiem tego są wysokie ceny koksu, które kształtują się w okolicach 40 zł za 25-kilogramowy worek. Takie samo opakowanie zwyczajnego węgla kamiennego kosztuje ok. 30 zł. Worek węgla jest zatem o 25% tańszy niż worek koksu, jednak konsekwencją tego są gorsze parametry grzewcze.

JAK NIE DAĆ SIĘ ZWIEŚĆ?

Należy zawsze pamiętać o zachowaniu środków ostrożności przy zakupie opału. Jest to duża inwestycja, której skutki będą odczuwalne przez kilka miesięcy, dlatego należy podejść do niej ze spokojem.

Proste zachowania chroniące przed przepłaceniem to:
– kupowanie węgla tylko u autoryzowanych sprzedawców,
– obliczanie stosunku ceny 1MJ energii do wartości 1 kg,
– sprawdzenie miejsca pochodzenia węgla.

Te trzy kroki są najważniejszymi zasadami, jakimi trzeba kierować się przy zakupie opału. Dochowanie ich przestrzegania zapewni dokonanie właściwego wyboru oraz ochroni kupującego przed padnięciem ofiarą zabiegów marketingowych i nieuczciwych sprzedawców. Wymienione reguły są również motto naszego przedsiębiorstwa prowadzącego sprzedaż koksu i węgla. Serdecznie zapraszamy do współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *