dom i ogród

Czy dom prefabrykowany to dobre rozwiązanie?

Budowa domu to ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe. Trzeba się do niego bardzo dobrze przygotować. Jednym z ważniejszych zagadnień jest wybranie metody, w jakiej zostanie wykonany nasz wymarzony dom. Co to są domy prefabrykowane i jak powstają?

Prefabrykaty – co trzeba o nich wiedzieć?

Domy prefabrykowane przyjeżdżają gotowe na plac budowy. Prefabrykaty to duże moduły, które często stanowią 1/3, a czasem nawet połowę domu. Ich budowa przypomina składanie domku z kart. Na placu budowy wykorzystywany jest dźwig, który pozwala na szybkie złożenie elementów.

Dzięki temu, że domy z prefabrykatów powstają w fabrykach do ich wykonania wykorzystywane są maszyny, których nie można użyć w czasie budowy metodą tradycyjną. Jakie ma to znaczenie dla inwestora?

Elementy domu z prefabrykatów wykonane są bardzo precyzyjnie. Dom prefabrykowany, przed opuszczeniem fabryki, poddawany jest bardzo rygorystycznym kontrolom. Dzięki temu można mieć pewność, że będzie on ciepły i energooszczędny.

Domy z prefabrykatów są droższe w budowie niż domy budowane tradycyjnie. Trzeba jednak pamiętać, że są również oszczędne. Koszt budowy domu jest jednorazowy, za to jego utrzymanie, a przede wszystkim ogrzanie, jest kosztem, który będzie obciążał budżet właścicieli co roku. Warto zainwestować w wykonanie, które zapewni mniejsze zużycie energii.

Kto nie powinien decydować się na Dom z prefabrykatów?

Domy prefabrykowane powstają w fabryce, dlatego gdy przyjeżdżają na plac budowy nie ma możliwości wprowadzenia nawet najmniejszych zmian. Osoby, które nie są pewne, czy projekt domu jest w 100% zgodny z ich oczekiwaniami nie powinny decydować się na dom z prefabrykatów. Budując dom tradycyjnie można wprowadzać zmiany na każdym etapie budowy.

Domy z prefabrykatów nie są również przeznaczone dla osób, które nie są w stanie sfinansować całej inwestycji. Krótki czas budowy domu nie daje możliwości gromadzenia środków finansowych w czasie trwania prac. Już w momencie podpisania umowy na wykonanie modułów należy wpłacić dużą część zaliczki. Po kilku miesiącach dom jest skończony i wtedy należy uregulować całość wymaganej sumy.

Trzeba również pamiętać, że budowa domu prefabrykowanego wiąże się z pracą dźwigu na działce oraz transportem przez duże samochody dostawcze. Konieczny jest dobry dojazd do działki oraz miejsce, gdzie samochody mogą swobodnie manewrować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *