biznes

Plastik plastikowi nierówny

Dużo mówi się o wycofywaniu plastikowych opakowań z obiegu przemysłowego. Coraz częściej produkty w sklepach są pakowane w papierowe torby, lub torebki wielokrotnego użytku. Tendencja ta będzie postępować, jednakże są takie elementy, które muszą pozostać plastikowe. Zastanówmy się zatem, gdzie pojemnik plastikowy jest potrzebny, a gdzie okazuje się całkowicie zbędny.

Coraz mniej plastikowych toreb

Reklamówki wykonane z tworzyw sztucznych są już w większości sklepów płatne. Ma to zniechęcić i ograniczyć ich użytkowanie oraz zachęcić konsumentów do wielokrotnego ich wykorzystywania. To dobra tendencja, która idzie z duchem czasu. Wystarczy zwrócić uwagę na ogromny problem, jakim jest zanieczyszczenie wód i oceanów. Niektóre akweny są tak brudne i pochłonięte plastikiem, że uniemożliwia to normalną egzystencję roślin i zwierząt morskich. Warto zdać sobie z tego sprawę i przyczynić się do poprawy jakości wód. Pierwszym krokiem jest zaprzestanie ich notorycznego zaśmiecania, poprzez ograniczenie użytku plastikowych toreb.

Przemysłowy transport żywności – pojemniki euro

Są jednak takie pojemniki plastikowe czy skrzynki euro, które mimo iż są wykonane z plastiku, to nie przyczyniają się wielce do degeneracji środowiska naturalnego. Pojemniki euro są co prawda wytworzone z tworzyw, jednakże jest to bardzo wytrzymały plastik, dzięki któremu możliwe jest wieloletnie wykorzystywanie przedmiotu bez utraty jego właściwości. W przypadku toreb plastikowych jest zupełnie odwrotnie. Ich kilkukrotne użycie w zasadzie to wszystko, co możemy z nich uzyskać.

Następnie zużyty plastik trafia do kosza na śmieci i tyle po nim… Pojemnik plastikowy posiadający atesty związane z możliwością jego użycia do przechowywania żywności i transportowania jej (np. z masarni do sklepu spożywczego) to wciąż najbezpieczniejszy sposób na wykonywanie tego typu obowiązków. Żaden pojemnik drewniany czy szklany nie spełni pokładanych oczekiwań. To pojemniki euro są – mimo wykonania ich z plastiku – najbardziej użytecznym wyjściem. Skrzynki euro mogą być użytkowane przez wiele lat – są łatwe do czyszczenia, nie psują się i nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku ich uszkodzenia znajdą swoje zastosowanie w bardziej prozaicznych sytuacjach, np. przydadzą się do przechowywania narzędzi, ubrań czy rupieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *