biuro rachunkowe
biznes

5 praktycznych wskazówek, jak wybrać dobre biuro rachunkowe

Samodzielne prowadzenie księgowości nie jest łatwe, szczególnie w Polsce, gdzie przepisy są skomplikowane. Niestety bez pomocy księgowego, który ma odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie nie będziemy w stanie się zapanować nad finansami swojego przedsiębiorstwa. Poniżej znajdziecie 5 wskazówek, które pomogą Wam wybrać dobre biuro rachunkowe.

1. Kompetencje

Na rynku funkcjonuje bardzo dużo biur księgowych, jednak nie każda firma będzie miała odpowiednie kwalifikacje. Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy, dokładnie sprawdzić kompetencje księgowych, którzy będą zajmować się naszymi finansami. Biuro księgowe powinno przedstawić imienny certyfikat wydany przez Ministra Finansów. Warto też sprawdzić, czy biuro rachunkowe należy do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce lub do Centrum Informacji Księgowej – te organizacje narzucają swoim członkom bardzo wysokie standardy, dzięki temu można mieć pewność, że współpraca będzie przebiegać, jak należy.

2. Zakres odpowiedzialności cywilnej

Każde biuro rachunkowe zajmujące się prowadzeniem ksiąg podatkowych, powinno posiadać polisę OC. Dzięki temu w razie popełnienia błędu, który narazi nas na straty finansowe, możemy liczyć na otrzymanie odpowiedniego zadośćuczynienia. W przypadku zatrudnienia księgowego na etat, niestety nie możemy liczyć na odzyskanie całej sumy.

3. Wsparcie merytoryczne

Decydując się na księgowość Katowice prowadzoną przez firmę zewnętrzną, warto sprawdzić. w jakich godzinach będziemy mogli liczyć na wsparcie księgowego. Choć może się wydawać, że decydując się na biuro księgowe, nie będziemy mieli wglądu do wszystkich dokumentów, to prawda jest taka, że takie firmy działają bardzo szybko i sprawnie. Można zastanowić się również nad księgowością internetową, co również jest wygodnym rozwiązaniem.

4. Warunki umowy

Każde biuro księgowe może kierować się innymi zasadami, warto bardzo dokładnie przeczytać warunki umowy oraz dopytać o szczegóły, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości. Najlepiej, aby biuro rachunkowe na bieżąco monitorowało sytuację i informowało o szacowanej wysokości podatku czy straty. Sprawdźmy również w jakich terminach, będziemy zobowiązaniu do przekazywania dokumentów i czy będzie można zrobić to drogą elektroniczną.

5. Koszty

Ostatnia i najważniejsza kwestia to cena, sprawdźmy jakie koszty poniesiemy oraz jak cena wypada na tle innych ofert. Pamiętajmy, że niska cena będzie zazwyczaj oznaczała, że księgowość Katowice będzie miała ograniczony zakres. Z drugiej strony nie ma sensu decydować się na usługi biura księgowego, które ma bardzo wysokie ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *