Zwierzęta

Gdzie można kupić psa?

Jeśli pomyślałeś sobie – kupie psa – to na pewno chciałbyś jak najszybciej plan zamienić w rzeczywistość. Świetnie! Warto, więc zastanowić się, gdzie można kupić psa. W Polsce właściwie nie sprzedają ich sklepy zoologiczne. Gdzie w takim razie szukać psów na sprzedaż?

Hodowcy

Przede wszystkim szczenięta możesz kupić u wyspecjalizowanych hodowców. Są to ludzie, którzy biorą udział w wystawach, a ich psy zdobywają nagrody. Osoby te zajmują się krzyżowaniem zwierząt tak, by wzmacniać w nich pożądane i charakterystyczne dla danej rasy cechy. Musisz jednak wiedzieć, że rasowy pies z hodowli to spory wydatek. Żaden hodowca nie pomyśli sobie „oddam szczeniaka za darmo”. Hodowla psów to czasochłonne zajęcie, które pochłania sporo pieniędzy. Z tego powodu większość hodowców zgodnie twierdzi, że na sprzedaży psów nie zarabia, a często nawet cena zwierzaka nie pokrywa kosztów związanych z jego utrzymaniem przez pierwsze tygodnie życia i opiekę weterynaryjną suki w rui.

Psy bez dokumentów

W internecie można znaleźć wiele ogłoszeń „sprzedam psa” lub „oddam szczeniaka„. Najczęściej pochodzą one od osób, które na skutek różnych zrządzeń losu mają szczenięta i nie bardzo wiedzą, co z nimi dalej zrobić. Najczęściej nie są to mioty planowane, choć nie ma na to reguły. Zdarza się, że niektóre osoby decydują się na rozmnażanie psów nieposiadających wszystkich dokumentów, które uprawniają do uznania zwierzaka za psa rasowego. Oczywiście taki pies musi być tańszy niż ten z hodowli, mimo że na pierwszy rzut oka nie widać pomiędzy nimi różnicy. Pochodzenie psów z takich domowych hodowli jest niepotwierdzone. Jednak, jeśli nie przywiązujemy do niego szczególnej wagi i po prostu chcemy mieć psa, którego można pokochać, to z całą pewnością taki szczeniak będzie idealny.

Schroniska

W tych miejscach pojęcie „sprzedam psa” lub „kupie psa” właściwie nie istnieje. W schronisku dla psów można adoptować zwierzaka, który potrzebuje domu. Zazwyczaj należy za adopcję zapłacić – ale są to niewielkie kwoty związane z podstawową działalnością schroniska. Wiele placówek zanim odda psa w dobre ręce upewnia się, że pies będzie miał w nowym miejscu zapewnione dobre warunki, a potencjalny właściciel zdaje sobie sprawy z czekającej na niego odpowiedzialności. Pies nie jest zabawką, więc należy go właściwie traktować, a pracownicy schroniska zazwyczaj chcą mieć pewność, że ich podopiecznych nie spotka żadna przykrość. To szczególnie zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę trudne historie wielu zwierząt, które się tam znajdują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *