Zwierzęta

Dlaczego należy prawidłowo opiekować się zwierzętami?

Zwierzęta to jeden z najistotniejszych elementów łańcucha przyrodniczego. Rozróżnia się wiele rodzajów zwierząt, jednak powszechnie mamy do czynienia z dwoma typami: hodowlanymi i domowymi. Te ostatnie właśnie najczęściej można spotkać w wielu domach. Zdarza się, że rodzice kupują zwierzę dziecku, by mogło nauczyć się odpowiedzialności. Wobec tego warto wiedzieć, jak wygląda odpowiedzialne opiekowanie się zwierzętami.

Jak zaopiekować się czworonogiem?

Często słyszy się o sytuacjach, kiedy to znajdowane są zwierzęta, najczęściej psy – w lesie lub na drogach. Porzucane są z wielu przyczyn: właściciele nie mają dla nich czasu, znudzili się lub jest to nietrafiony prezent. Są to sytuacje absolutnie niedopuszczalne, nie tylko ze względu na aspekty prawne, lecz z powodu sumienia i odpowiedzialności. Decydując się bowiem na przygarnięcie czworonoga, człowiek bierze za niego pełną odpowiedzialność i jego obowiązkiem jest należyte opiekowanie się zwierzętami.

Przede wszystkim należy zapewnić mu odpowiednie warunki mieszkaniowe, wygodne legowisko, gdzie zwierzak może spokojnie wypocząć. Ponadto ważne jest regularne karmienie, pamiętając przy tym o właściwe dobranej dla danej rasy lub rodzaju zwierzęcia – karmie. Niewłaściwie bowiem dobrana karma może spowodować przykre konsekwencje dla zdrowia czworonoga, ponieważ poszczególne zwierzęta nie tolerują niektórych składników. Istotne są także regularne spacery z psem, by mógł on załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, a w przypadku kotów lub innych malutkich zwierząt – systematyczne sprzątanie kuwety lub klatki. Nie należy także zapominać o wizytach u weterynarza oraz podawaniu witamin i innych zalecanych specyfików, by pupil mógł cieszyć się dobrym zdrowiem.

Najważniejsza jest miłość

Te wszystkie kwestie techniczne są bardzo ważne, jednak opiekowanie się zwierzętami nie polega tylko na takich czynnościach. Zwierzęta bowiem także czują i odczuwają emocje i nastroje, dlatego należy opiekować się nimi z troską i miłością, a przede wszystkim głaskać, przytulać i bawić się z nimi. Te aspekty sprawiają, że zwierzę czuje się w domu szczęśliwe, jak członek rodziny. Ponadto dzięki pokazywaniu dzieciom jak należycie dbać i opiekować się czworonogami, rodzice uczą je odpowiedzialności, pracowitości, empatii i wrażliwości na krzywdę innych. Pośrednio te aspekty sprawiają, te dziecko wyrasta na dojrzałego, empatycznego człowieka.

A zatem, decyzję o przygarnięciu zwierzaka należy dobrze przemyśleć i przeanalizować wszystkie aspekty. Nieludzkie jest bowiem zaadoptowane czworonoga, a następnie oddanie lub – co gorsza – porzucenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *