zdrowie

Zastosowanie sterylizacji medycznej

Technik sterylizacji medycznej kojarzy się głównie z pracą w gabinetach lekarskich i szpitalach. W praktyce jednak może znaleźć zatrudnienie w różnych miejscach. Można mieć pewność, że jego zadanie w każdym przypadku będzie polegało na tym samym. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest sterylizacja medyczna, a także podpowiemy, kiedy powinna być stosowana.

Czym jest Sterylizacja medyczna?

Sterylizacja to proces prowadzący do zniszczenia drobnoustrojów, czyli między innymi bakterii. Ma sprawić, żeby całkowicie bezpieczny dla zdrowia był sprzęt wykorzystywany podczas różnego rodzaju zabiegów. Nie jest to to samo co dezynfekcja medyczna ponieważ ta likwiduje jedynie wegetatywne formy mikroorganizmów. Oznacza to, że usuwa tylko te aktywne, natomiast wszystkie żywe formy drobnoustrojów niszczy sterylizacja. Także te przetrwalnikowe, które pozostają w formie spoczynku. Skutkuje to tym, że narzędzia są w pełni odkażone i perfekcyjnie czyste. Nie trzeba się o nic martwić, ponieważ nie stwarzają ryzyka zakażenia bakteryjnego czy wirusowego.

Odkażanie sprzętów

Bieżące odkażanie sprzętów i narzędzi kosmetycznych oraz medycznych jest głównym zadaniem technika sterylizacji. Zajmuje się on również myciem oraz dezynfekcją elementów, jeśli jest to wystarczające. Bardzo mocna odciąża lekarzy, którzy uzyskują do dyspozycji gotowy i odkażony sprzęt. Taka osoba musi nabyć odpowiednią wiedzą, ponieważ odpowiedzialność jest ogromna. Chodzi tu przede wszystkim o znajomość metod sterylizacji oraz zasad BHP. Takie kwalifikacje można zdobyć na kierunku technik sterylizacji medycznej, który jest dostępny w większości szkół policealnych. Technik potrzebny jest wszędzie tam, gdzie bezpośredni kontakt z ludźmi lub zwierzętami mają różnego rodzaju narzędzia oraz urządzenia. Może pracować nie tylko w szpitalu i gabinecie lekarskim, ale również w salonie manicure oraz pracowni endoskopowej. Niezwykle istotna jest sterylizacja sprzętów i narzędzi medycznych oraz kosmetycznych. Nawet najmniejsze zanieczyszczenie może przynieść konsekwencje tragiczne w skutkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *