dieta sokowa
zdrowie

Dieta sokowa – na czym polega i komu jest polecana?

Dieta sokowa to jeden z najpopularniejszych sposobów na oczyszczenie organizmu z toksyn. Jej główną zasadą jest zastąpienie tradycyjnych posiłków sokami, które wykonane są z owoców i warzyw. Bardzo często w diecie sokowej pojawiają się również inne napoje z dodatkiem wody kokosowej.

Na czym polega dieta sokowa?

Detoks sokowy zaczął cieszyć się bardzo dużą popularnością, ze względu na skuteczne oczyszczanie organizmu z toksyn. W najczęściej spotykanej postaci jest to dieta płynna, która polega na spożywaniu napojów z owoców i warzyw przy jednoczesnej rezygnacji z produktów o stałej konsystencji. Dieta sokowa wspiera procesy trawienne oraz odciąża układ pokarmowy.

Diety sokowe z reguły są bardzo niskokaloryczne, dlatego nie należy stosować ich za długo. Powinny one trwać od 1 do 7 dni. Niektóre odmiany diety sokowej dopuszczają spożywanie określonych pokarmów stałych – w takiej sytuacji mogą być one prowadzone przez dłuższy okres.

Dla kogo odpowiednie są diety sokowe?

Dieta, która złożona jest z soków, ma za zadanie wspierać detoksykację organizmu. Z tego powodu może ona interesować głównie osoby, które chcą oczyścić ciało z nagromadzonych toksyn, które powstały na skutek picia dużych ilości kawy lub alkoholu.

Dieta sokowa nie powinna być stosowana wyłącznie w celu redukcji wagi. Wiele osób mylnie myśli, że dieta sokowa pomoże im zgubić zbędne kilogramy. Oczywiście posiłki niskokaloryczne, które złożone są z warzyw i owoców, pomogą na pozbycie się kilku nadprogramowych kilogramów, natomiast nie powinny być one podstawą dla zdrowej i zrównoważonej diety. Długo stosowana dieta sokowa może prowadzić do problemów, takich jak spowolnienie metabolizmu lub osłabienie organizmu.

Kto nie powinien stosować diety sokowej?

Dieta sokowa nie jest odpowiednia dla wszystkich. Nie powinny stosować jej osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, na przykład nerek lub wątroby. Ponadto nie jest ona zalecana dla osób, które prowadzą intensywny tryb życia i wykonują ciężką pracę fizyczną.

Przeciwskazaniem jest również ciąża oraz karmienie piersią. Dieta sokowa nie powinna być stosowana także przez osoby, które cierpią na nadciśnienie tętnicze leczone farmakologicznie lub mają zaburzenia tolerancji węglowodanów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *