zdrowie

Endometrioza – poważna choroba, którą trudno zdiagnozować

Wiele kobiet boryka się z potwornym, paraliżującym bólem, który zazwyczaj zaczyna się na krótko przed miesiączką. Ratują się silnymi środkami przeciwbólowymi. Często są to objawy endometriozy. Jednak wiele cierpiących dziewcząt i dorosłych kobiet błędnie traktuje objawy jako wyjątkowo silne bóle menstruacyjne i cierpi latami. Postawienie prawidłowej diagnozy zajmuje średnio 6 lat.

Endometrioza co to?

Endometrioza jest poważną chorobą, w której błona śluzowa macicy, czyli endometrium, znajduje się poza macicą. Endometrioza może się występować w różnych miejscach w ciele kobiety, jednak najczęściej pojawia się w dole brzucha lub w miednicy.

Kto choruje na endometriozę?

Endometrioza to przypadłość, na którą cierpi około 10 procent kobiet w wieku rozrodczym, czyli między 15, a 49 rokiem życia. Niestety wiele przypadków jest nierozpoznanych. W celu rozpoznania należy przeprowadzić laparoskopię, a w celu wizualizacji biopsję zmian endometriozy. W związku z tym nie można określić dokładnej częstotliwości występowania choroby.

U około 10-30 procent kobiet poddawanych operacjom z powodu bólów miednicy i u 50 procent kobiet operowanych z powodu niepłodności, wykrywa się endometriozę.

Choroba rzadko dotyka dziewcząt, które jeszcze nie miesiączkują. Jednak występuje u około 50 procent połowy młodych dziewcząt i nastolatek, uskarżających się na bóle miednicy i bolesne miesiączki. Endometrioza co to za ból, wiedzą tylko te kobiety, które latami muszą się z nim mierzyć.

Endometrioza objawy

Niektóre kobiety cierpiące na endometriozę, nie odczuwają żadnych symptomów choroby. Jednak zdarza się to niezwykle rzadko.

Zazwyczaj pojawiają się bóle w miednicy lub podbrzuszu, bolesne miesiączki, krwawienie z dróg rodnych, niemające związku z miesiączką, ból w czasie stosunku, wypróżnienia i oddawania moczu oraz trudności z zajściem w ciążę.Są to najczęstsze objawy choroby, które mogą być zarówno przewlekłe, jak i cykliczne. Endometrioza objawy daje najsilniejsze podczas lub w trakcie miesiączki.

Dlaczego endometrioza wiąże się z bólem?

U kobiet chorych na endometriozę podczas miesiączki występuje krwawienie z komórek i tkanek znajdujących się wewnątrz macicy, a także z komórek i tkanek, które są umiejscowione poza macicą. To często powoduje bolesne stany zapalne i podrażnienia. Endometrioza może również skutkować pojawieniem się tkanki bliznowatej. To również może powodować ogromny ból.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *