zdrowie

Czym są badania prenatalne? Dowiedz się więcej

Ryzyko wystąpienia problemów podczas ciąży wzrasta wraz z wiekiem matki. Na szczęście z pomocą przychodzi diagnostyka. Wcześnie przeprowadzone badania pozwalają na podjęcie skutecznych działań leczniczych już w trakcie okresu płodowego. W tym artykule przedstawiamy krótki przewodnik po badania prenatalnych.

Na czym polega refundacja badań prenatalnych przez NFZ?

Badania prenatalne NFZ skupiają się na diagnostyce niezbędnej do wczesnego wykrycia wszelkich nieprawidłowości i problemów podczas ciąży. Program badań prenatalnych NFZ umożliwia również wczesne przygotowanie się do opieki nad dzieckiem po jego narodzinach.

Badania prenatalne refundowane przez NFZ realizują poradnie ginekologiczno-położnicze, które mają podpisaną stosowną umowę z Funduszem. Taką poradnię można znaleźć w większości dużych miast w Polsce.

Kto może się zapisać na badania prenatalne refundowane przez NFZ?

Program bezpłatnych badań prenatalnych dostępny jest dla kobiet w wieku powyżej 35 roku życia. Statystyki NFZ dowodzą, że wiek matki ma bezpośredni wpływ na ryzyko wystąpienia wad u płodu. Do skierowania na badanie wymagane jest spełnienie kilku dodatkowych warunków.

Można do nich zaliczyć między innymi problemy występujące podczas poprzedniej ciąży lub też stwierdzenie u jednego z rodziców strukturalnych aberracji chromosomowych. Do skierowania na badania NFZ można ubiegać się również w przypadku wykrycia w badaniach USG nieprawidłowości zwiększających ryzyko wady płodu. Szczegółowe zasady dostępu do programu dostępne są w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Jak wygląda procedura skierowania na badanie?

Skierowanie na badania prenatalne refundowane przez NFZ wystawia lekarz prowadzący ciąże. Skierowanie takie potrzebuje odpowiedniego uzasadnienia. Lekarz może w skierowaniu wskazać na dotychczasowe problemy z przebiegiem ciąży lub zwiększone ryzyko wystąpienia wad w przyszłości.

Pacjentka powinna na spotkanie z lekarzem zabrać wszystkie dotychczas wykonane wyniki badań. Lekarz prowadzący określi dalsze postępowanie na podstawie aktualnego stopnia zaawansowania ciąży oraz jej stanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *