zdrowie

Dbałość o czystość

Szpitale kojarzą się z walką o ludzkie zdrowie czy nawet życie. Warto jednak pamiętać o tym, że ta walka musi odbywać się w odpowiednich realiach. Krótko mówiąc, konieczna jest szeroko pojęta dbałość o czystość. Czy wszyscy wiedzą, co to oznacza? Wydaje się, że temat ten może wzbudzać wiele wątpliwości.

Różne sytuacje

Na pewno trzeba mieć świadomość, że różne sytuacje wymagają różnych działań. Wystarczy pomyśleć sobie o dezynfekcji i sterylizacji. Dezynfekcja i sterylizacja to usługi mające na celu dbałość o czystość.

Czy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co niosą za sobą wymienione działania? Poza tym zawsze należy uwzględnić, że troska o czystość to nie tylko odpowiednia wiedza. To również odpowiedni sprzęt. Bez dobrego sprzętu można zapomnieć o satysfakcjonujących efektach (co oznacza niepotrzebne narażanie ludzi na niebezpieczeństwo).

Dezynfekcja medyczna

Osoby zainteresowane szczegółami powinny pamiętać o tym, że dezynfekcja polega na zredukowaniu liczby drobnoustrojów do bezpiecznego poziomu. Jeśli ktoś myśli, że oznacza to całkowite niszczenie organizmów, jest to błąd. Nie możemy też mówić o likwidowaniu form przetrwalnikowych.

Warto także mieć świadomość tego, że wyróżniamy różne metody dezynfekcji. Co więcej, metody można podzielić ze względu na powierzchnię i stosowanie substancji czynnych. W przypadku powierzchni sprawę można uznać za stosunkowo prostą. Krótko mówiąc, można rozmawiać choćby o podłogach, ścianach czy urządzeniach. Przy substancjach czynnych możemy wyróżnić m.in. alkohole, związki fenolowe, kwasy, zasady czy chloraminę.

Sterylizacja medyczna

Kiedy słyszymy o sterylizacji medycznej, możemy być pewni, że chodzi o zapewnienie absolutnej czystości mikrobiologicznej sprzętu. Bezpieczeństwo pacjentów to priorytet. W końcu nie ma przesady w tym, że nasze zdrowie zależne jest od sterylności narzędzi czy sprzętu.

Warto też zwrócić uwagę na to, czym powinna zajmować się osoba pełniąca funkcję technika sterylizacji. Technik sterylizacji odpowiada za kwalifikowanie, mycie, dezynfekcję i właśnie sterylizację sprzętu. Wypada też zauważyć, że jest duże zapotrzebowanie na techników sterylizacji. Ma to związek, z tym że jest wiele miejsc, gdzie wymaga się absolutnej czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *