Uroda i zdrowie

Pierwsza wizyta niepłodnościowa – kiedy się umówić i jaki jest jej przebieg?

O niepłodności mówi się, gdy kobieta po roku cyklicznych starań nie zachodzi w ciążę. Jest to problem, który dotyczy ponad 20% par w Polsce. W takiej sytuacji warto jak najszybciej udać się na pierwszą wizytę niepłodnościową.

Kiedy umówić się na pierwszą wizytę niepłodnościową?

W przypadku kobiet przed 35. rokiem życia taką wizytę należy rozważyć po roku nieskutecznych starań. Jeśli chodzi o starsze kobiety, warto pomyśleć o konsultacji lekarskiej już po pół roku bezowocnych starań. Nie warto odkładać spotkania ze specjalistą na dalszy plan. Czas tutaj ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o procesy biologiczne zachodzące w organizmie. Również wszelkie niepożądane objawy, takie jak nieregularne cykle, bóle brzucha czy infekcje warto jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Jak przygotować się do wizyty?

Bardzo ważną kwestią jest, aby para wspólnie uczestniczyła w wizycie. Jest to bardzo przydatne w celu przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego. Jeśli chodzi i kobietę to pierwsza wizyta niepłodnościowa może odbyć się w każdym dniu cyklu owulacyjnego. Warto, aby miała ze sobą wszystkie aktualne wyniki badań oraz nazwy i dawki przyjmowanych leków. W przypadku mężczyzny, który będzie wykonywał badania nasienia, od 3 do 5 dni przed wizytą powinien zachować wstrzemięźliwość seksualną oraz powstrzymać się od spożywania alkoholu.

Jaki jest przebieg pierwszej wizyty niepłodnościowej?

Pierwsza wizyta niepłodnościowa trwa około 40 minut. Zaczyna się wywiadem lekarskim z obojgiem partnerów. Przeprowadzana jest analiza dotychczasowej diagnostyki. Następnie pacjentka poddawana jest badaniu ginekologicznemu oraz opcjonalnie wykonywane jest badanie ultrasonograficzne. Jeśli klinika posiada laboratorium i inne odpowiednie sprzęty, może być przeprowadzona dalsza diagnostyka. Często tego samego dnia po uzyskaniu wyników, możliwa jest dalsza konsultacja i omówienie przebiegu leczenia.

Niepłodność w wielu przypadkach da się wyleczyć. Dlatego warto jak najszybciej umówić się na pierwszą wizytę niepłodnościową. Rozmowa z lekarzem pozwoli nam zrozumieć problem i ustalić jak się nim zająć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *