Uroda i zdrowie

Tajemnicza roślina

Hibiskus to coraz popularniejsza roślina ogrodowa w Polsce. Jej wysokie, kilku metrowe łodygi oraz kwiaty o ogromnej średnicy robią wrażenie wizualne i zapachowe. Jednak malwa sudańska ma też inne właściwości – ususzone płatki jej kwiatów stosuje się w branży kosmetycznej, spożywczej oraz w ziołolecznictwie. Dowiedz się więcej o tajemnicach skrywanych przez tę majestatyczną roślinę.

Hibiskus właściwości lecznicze

Suszone i przyrządzone odpowiednio płatki hibiskusa mają wiele cennych właściwości leczniczych. Napar z hibiskusa korzystnie wpływa na układ krążenia i serce a także redukuje stany zapalne organizmu. Naukowcy udowodnili również, iż hibiskus oczyszcza organizm z toksyn a zawierając witaminę C i flawonoidy wzmacnia zdrowie i pozwala leczyć przeziębienia.

Prozdrowotne zalety rośliny jaką jest Malwa sudańska znano już w starożytności. W Afryce Północnej, skąd hibiskus pochodzi, przyrządzano z płatków jego kwiatów napary i podawano na dworach królewskich. Następnie zwyczaj ten przeniósł się do prostego ludu i zyskał ogromną popularność. Do dziś koktajl z hibiskusa jest najpopularniejszym napojem narodowym w Egipcie, znany jest też w Sudanie oraz Erytrei. Hibiskus jest tam dodawany również do herbat a nawet piw i nalewek.

Jak przyrządzić napój hibiskusowy

Ma hibiskus właściwości lecznicze pod warunkiem odpowiedniego przyrządzenia. Napój z malwy sudańskiej można przyrządzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich, prostszym i szybszym jest napar. Zebrany susz z płatków hibiskusa zalać należy wrzątkiem dosładzając. Na 300 mililitrową szklankę należy wsypać 3,5 łyżeczki suszu hibiskusowego i dosłodzić 1-4 łyżeczek cukru w zależności od wrażliwości na lekko kwaśny smak rośliny. Aby uzyskać bardziej prozdrowotną wersję napoju warto cukier zastąpić miodem – najlepiej miodem spadziowym doskonale komponującym się smakowo z hibiskusem. Całość po 8-11 minutach można zacząć spożywać.

Innym sposobem, jest przyrządzenie napoju hibiskusowego na zimno. Jest to droga dłuższa i wymagająca więcej zabiegów. Przede wszystkim trzeba zalać susz (proporcje takie same jak przy naparze) przegotowaną wodą a następnie odstawić na 3 dni w suche i zacienione miejsce. Po osiągnięciu wymaganego okresu napój można dosłodzić i zmiksować z lodem a następnie podać do spożycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *