Turystyka i wypoczynek

Zobacz, jak wybrać dobrą półkolonię!

Twoje dziecko siedzi cały dzień w domu? Rozwiązaniem może być półkolonia. Pomoże ona dziecku nabyć nowe umiejętności, da szansę na nawiązanie nowych przyjaźni oraz wprowadzi do jego życia zdrowe aktywności. Pozostaje tylko pytanie, jakie półkolonie dla dzieci są najlepsze?

Kolonia niezgłoszona do MEN? Nie zapisuj dziecka!

Dla każdego rodzica bezpieczeństwo dziecka to podstawa. Nikt nie chce oddać pociechy pod opiekę niekompetentnych osób. Z tego względu w Polsce każdy organizator półkolonii ma obowiązek jej zgłoszenia do MEN. Następnie MEN weryfikuje, czy osoby odpowiedzialne za opiekę nad dziećmi oraz za organizację zajęć są kompetentne i uprawnione do tego rodzaju działalności. Jeżeli więc półkolonia nie została zgłoszona można mieć pewność, że istnieją mankamenty w zakresie bezpieczeństwa lub kompetencji prowadzących zajęcia.

Zwróć uwagę na plan aktywności

Współczesne półkolonie dla dzieci skupiają się wokół określonego tematu. Tym samym znaleźć można m.in. półkolonie naukowe, technologiczne, czy też artystyczne. Takie rozwiązanie sprawia, że pociecha może rozwijać swoje kompetencje w obszarze, który jest dla niej interesujący. Pamiętaj więc, aby dobrać taką półkolonię, która sprawi pociesze radość. Jeżeli tematyka nie będzie dostosowana do jego preferencji, to wyciągnie on nie wiele z dostępnych aktywności.

Koniecznie trzeba mieć też na uwadze, że półkolonie nie mogą opierać się wyłącznie na zajęciach. Każdego dziecko potrzebuje dużej ilości ruchu oraz okazji do rozwijania swoich kompetencji społecznych. Oznacza to, że pomiędzy zajęciami powinno być sporo czasu na aktywność fizyczną oraz na integrację z innymi dziećmi. Inne kwestia, o której warto pamiętać, to wiek innych uczestników.

Wiek innych uczestników

Ważne, aby dziecko znajdowało się wśród swoich rówieśników. Starsze maluchy mogą nie chcieć bawić się i rozwijać z młodszymi uczestnikami półkolonii. Nie można też zapominać o wyżywieniu. Koniec końców dzieci będą przebywać poza domem przez wiele godzin. Dlatego powinny mieć dostęp do ciepłego posiłku i innych przekąsek. Dlatego przed zapisaniem pociechy koniecznie sprawdź obowiązujące menu.

Jak widać, wybór odpowiedniej półkolonii nie jest ciężkim zadaniem. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych sprawach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *