dom i ogród

Węgiel workowany czy na tony – który wybrać?

Zima w Polsce jest w ostatnich latach wyjątkowo dokuczliwa. Może nie dotyczy to zbyt niskich temperatur, ale jej długość czasami potrafi doprowadzić do początków depresji u niejednej osoby. Okres palenia trwa zazwyczaj od września, października do kwietnia, a czasami nawet maja. Dlatego należy zaopatrzyć się w dobrej jakości węgiel.

Jaki węgiel wybrać – workowany czy na tony?

Węgiel workowany jest świetną opcją dla osób, które nie mają możliwości kupna dużej ilości węgla. Także osoby, które nie lubią brudu i nie mają czasu na kupno dwóch lub trzech ton węgla i przerzucenie ich do piwnicy czy komórki. Węgiel workowany idealnie nadaje się do pieców z podajnikiem. Jeden worek to jeden wsad. Szybko i bez zbędnych czynności, a dodatkowo znacznie czyściej.

Węgiel na tony preferowany jest przez osoby, które mają dużą komórkę lub piwnicę oraz małe mieszkania i mały piec. Węgiel taki jest tańszy niż workowany, a więc jest to także oszczędność pieniędzy.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu węgla?

Wybierając się na skład należy przede wszystkim sprawdzić, jaka wielkość węgla będzie idealnie pasować do naszego pieca. Bryły nie mogą być zbyt duże, ani za małe. No, chyba że mamy piec na ekogroszek, to wówczas wybór jest oczywisty. Kolejną rzeczą jest sprawdzenie kaloryczności węgla. Im większa wartość, tym węgiel daje więcej energii, a co za tym idzie w mieszkaniu będzie cieplej.

Wybierając skład węgla warto przed pójściem dowiedzieć się, czy i w jakiej cenie jest możliwość dowozu węgla do miejsca zamieszkania. Jest to istotna kwestia zwłaszcza w małych miejscowościach. Większość składów węgla dysponuje własnym transportem, który w odpowiedniej odległości jest bezpłatny w przypadku zakupu minimum jednej tony opału.

Gdzie kupić węgiel?

Zdecydowana większość osób korzysta ze składów węgla. W takich miejscach dostępna jest duża ilość węgla pochodząca z różnych kopalni. Można kupić węgiel workowany i na tony. Im większy skład, tym większy wybór. Na składach można kupić węgiel duży, ekogroszek, koks i miał.

Jeśli ktoś nie wie, który skład oferuje lepszej jakości węgiel, to warto popytać sąsiadów, którzy mają w tej dziedzinie doświadczenie. Oczywiście można także spróbować różnych opcji i w tym przypadku najlepszym sposobem na próbowanie jest kupno węgla w worku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *