Uroda i zdrowie

Jak uniknąć zjawiska rogowacenia słonecznego?

Zapobieganie rogowaceniu słonecznemu jest – przynajmniej w teorii – niezwykle łatwe: wystarczy tylko unikać bezpośredniego i ostrego światła słonecznego. Problem w tym, że niektóre osoby są na nie narażone z przyczyn zawodowych i nie mogą unikać ekspozycji na promieniowanie UV. Jak zatem zapobiegać tej chorobie, gdy nie można unikać Słońca?

Nawilżenie to podstawa

Powstające na skórze zrogowacenie słoneczne, to schorzenie bardzo często spotykane u tych osób, które – z różnych powodów – były i są narażone na długotrwałą ekspozycję na światło słoneczne, a w konsekwencji na promieniowanie UV. Ma ono postać charakterystycznych, ciemnych plam, których fizyczne usunięcie jest bardzo trudne.

Aby ich uniknąć, skóra musi być odpowiednio nawilżona. Tylko wtedy można mieć (prawie) pewność, że wszystkie zachodzące w jej obrębie mechanizmy skutecznie zadziałają. Dlatego warto stosować przed wyjściem do pracy dobrze znane wszystkim kremy nawilżające. Nie można też zapominać o rzetelnym nawodnieniu i schłodzeniu twarzy wodą.

Promieniowanie – im mniej, tym lepiej

Osoby narażone na silną ekspozycję w warunkach oddziaływania promieniowania UV nie są w tym przypadku bezbronne. Czasem wystarczy lepiej zorganizować sobie czas, by móc najcięższe godziny (11 – 14) spędzić w miarę zacienionym miejscu. Można też postawić na różne osłony (np. w ciągnikach, pojazdach itd.), które ochronią skórę przed działaniem promieni UV.

Należy przy tym pamiętać, ze dzisiejsza technologia spowodowała, iż wiele prac rolniczych jest po prostu zautomatyzowana, co w praktyce ogranicza ekspozycję człowieka na światło dzienne. Nie można tego oczywiście powiedzieć o budowlańcach czy drogowcach, ale również i tutaj można przecież postawić na zwykłe… czapki z daszkiem.

To nie takie trudne!

Wiele osób przyzwyczaiło się, że w pełnionych przez nich zawodach ekspozycja na promienie UV to „zło konieczne”. Warto jednak pamiętać, że światło słoneczne to czynnik, przed którym można się stosunkowo łatwo ochronić. Nawet ograniczenie ekspozycji o kilkadziesiąt minut, może być pomocne w perspektywie kilku lat.

Reasumując, rogowacenie słoneczne to bardzo poważne schorzenie, przed którym trzeba bronić się wszystkimi skutecznymi i rozsądnymi sposobami. Zwłaszcza, że w dalszej perspektywie schorzenie to może doprowadzić do zmian nowotworowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *