sport

Oddam psa w dobre ręce, czyli komu sprzedać psa

Jak zapewne wiesz, nielegalna sprzedaż zwierząt domowych jest w Polsce prawnie zabroniona. Sam jednak zarejestrowałeś hodowlę, przygotowałeś dla twoich ulubieńców godne warunki, a teraz wreszcie chcesz ogłosić, że masz psy na sprzedaż. Jakie kroki podjąć?

1. Umowa sprzedaży psa

Zarówno dla ciebie, jak i dla nowego właściciela ważną sprawą będzie umowa. Taki dokument powinien zawierać nie tylko wasze dokładne dane, ale i opis psa (rasa, rok urodzenia, imię, przydomek, umaszczenie, znaki szczególne, numer czipu) oraz oświadczenie, że pies jest zdrowy i zaszczepiony przeciw konkretnym chorobom. Ważnym załącznikiem będzie również aktualizowana książeczka zdrowia. Kupujący natomiast musi zobowiązać się do odpowiedniej opieki, informowania hodowcy o zaaklimatyzowaniu się psa, a w przypadku rezygnacji z posiadania zwierzęcia (na przykład braku możliwości opieki) – kontaktu ze sprzedającym. Oczywiście pamiętajcie o kwocie sprzedaży (ew. wcześniejszego zadatku i drugiej raty przy odbiorze).

2. Sprzedam psa – komu?

Jeśli widzisz, że kupujący wie, jak rozmawiać trzeba z psem, wszyscy domownicy to zwariowani psiarze, na nowego przyjaciela zgadza się cała rodzina – możesz być spokojny. Zielone światło możesz dać także takiej osobie, która wypytuje o cechy konkretnej rasy i jej szczególne potrzeby lub też rozważa, czy z psem poradzi sobie dziecko albo starsza osoba (często mądry pies to najlepszy przyjaciel osoby z niepełnosprawnością – nie tylko niewidomej).

3. Psy na sprzedaż – nie dla każdego

Komu nie sprzedawać psa? Po pierwsze, jeśli widzisz, że nabywca zwyczajnie nie lubi psów, nie oddawaj go w jego ręce. Problematyczni klienci to także osoby, które chcą zrobić komuś niespodziewany prezent – może nawet nie wiedzą, że przyszły obdarowany ma alergię na sierść bądź też boi się zwierząt? Czerwona lampka może ci się także zapalić, jeśli po psa nie przyjeżdża cała rodzina, a któryś z rodziców nie zgadza się na obecność czworonoga w domu. Jeszcze inny minus to brak czasu dla zwierzęcia. Pies to nie zabawka, którą można oddać do sklepu bądź wyrzucić, kiedy się znudzi. Masz prawo odmówić sprzedaży, jeśli twoim zdaniem warunki jego życia ulegną pogorszeniu. Sprzedam psa? Tak, ale tylko tym, którzy potrafią o niego zadbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *