zdrowie

Uchwycić anoreksję na czas

Anoreksja dotyka przede wszystkim osoby bardzo młode – nastolatki i ludzi między 20. i 30. rokiem życia – szczególnie dziewczęta. Mimo, że chyba każdy słyszał już o tej przypadłości i mniej więcej wie, czego ona dotyczy, początki anoreksji objawy nadal w ogromnej większości przypadków nie są wyłapywane na czas.

To nie tylko problem ciała

Anoreksja to zaburzenie odżywiania, którego przyczyny wywodzą się z psychiki. Stąd tak wielkim problemem jest leczenie tej przypadłości. Osoba dotknięta tą chorobą wykazuje się sporym sprytem, przez co – kiedy najbliżsi zauważą, że coś jest nie tak – stan choroby jest już bardzo zaawansowany. A to z każdym dniem zmniejsza szanse na wyleczenie.

Niestety, anoreksja to choroba skutkująca śmiercią w sporym odsetku zdiagnozowanych przypadków. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest to, że dotyka ona osób bardzo młodych, często wręcz dzieci, które nie są odporne na wiele problemów społecznych, nie umieją się więc odnaleźć w wielu trudnych sytuacjach. Nie szukają też często pomocy u dorosłych – też z różnych powodów: wstydu albo chęci udowodnienia sobie samemu, że można samodzielnie przejąć kontrolę nad własnym życiem.

Jak wyglądają początki anoreksji?

Jeśli chodzi o początki anoreksji objawy bywają często niezauważone na czas przez najbliższych chorego. Zachodzące w danej osobie zmiany bywają bagatelizowane albo nawet uznawane za zmiany na lepsze.

Ktoś nagle mówi, że „zabiera się za siebie”, chce lepiej wyglądać, więc zmienia dietę i zaczyna ćwiczyć. Często osoby takie same zaczynają gotować lub brać udział w gotowaniu, co tylko uspokaja najbliższych.

Jeśli mamy do czynienia z nastolatką 15+, wymigiwanie się od jadania z rodziną, bo „jadła już coś ze znajomymi, po szkole, po drodze” nie wzbudza często podejrzeń. Jest to jednak tak naprawdę wykręt od jadania w towarzystwie, żeby nikt nie mógł kontrolować, co, ile i kiedy chora osoba faktycznie jada.

Wielu rodziców cieszy się, jeśli ich dorastające dziecko zaczyna nagle ćwiczyć – codziennie biega i ćwiczy w domu. Ilu jednak opiekunów zwraca uwagę na intensywność tych ćwiczeń?

Obserwacja i czujność

Istotne jest, aby obserwować swoje dziecko. Czas dorastania bywa trudny. A wielu dorosłych jakby zapominało o tym, jakie sami mieli problemy w wieku lat kilkunastu. A dzisiaj kłopoty wieku nastoletniego mogą być dodatkowo nasilone z powodu lepszego dostępu do pewnych informacji, czy mediów społecznościowych, w których dzieciaki wciąż porównują się z innymi.

Anoreksja jest podstępna i zabija – ile osób o tym pamięta na co dzień?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *