Kulinaria

Właściwości i zastosowanie buraków

Buraki to warzywa niedoceniane, ale powinny się znaleźć w naszej diecie. Są bogate w składniki odżywcze i witaminy. Są nieodłącznym elementem niedzielnego obiadu, barszczu czerwonego i surówek. Można także zrobić buraczki w occie lub je ukisić.

Właściwości buraków

Burak jest bogatym źródłem wielu składników mineralnych: potasu, wapnia, magnezu, fosforu, cynku. Pomagają organizmowi lepiej wchłaniać żelazo, dlatego szczególnie są polecane dla osób, które walczą z anemią. Jeżeli będziemy regularnie spożywać buraki, to będą one pomocne w zapobieganiu chorobom serca. Warzywa te są także bogate w błonniki, który sprawia, że dłużej będziemy syci. Buraki nie są kaloryczne, więc też można je jeść bez obaw. Mają także pozytywny wpływ na cały organizm, ponieważ zmniejszają uczucie zmęczenia i osłabienia. Buraki mają również właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu spowalniają procesy starzenia. Są też naturalnym źródłem betainy, czyli substancji, która chroni komórki przed stresem środowiskowym.

Buraczki w codziennej diecie

Buraki można jeść w różnej formie – od gotowanych i pieczonych, po buraczki w occie lub marynowane. Buraki jak najbardziej można spożywać postaci surowej. Dobrą opcją jest picie soku z buraka lub zrobienie koktajlu. Ciekawą opcją jest też wykorzystanie liści z buraka. Botwinka również jest niskokaloryczna i ma szereg zdrowotnych właściwości.

Liście buraka można dodać do sałatki lub przygotować z nich barszczyk. Oczywiście najwięcej witamin na surowa botwinka, którą można jeść jako przekąskę. Z buraków można zrobić wiele sałatek, także tych do słoików na zimę. Dobrą opcją na zimę są buraczki w occie, które są świetną alternatywą do surowych warzyw. Buraczki w occie to świetny dodatek do kanapek i do obiadu. Buraki można spożywać również w wersji na słodko. Mogą posłużyć jako baza do zdrowych deserów. W wersji na słodko również dobrze smakują. Można je połączyć z czekoladą i zrobić krem buraczano-czekoladowy. Dzięki temu dzieci, które nie przepadają za smakiem buraka z powodzeniem zjedzą taki słodki deser. Z buraka można także zrobić tzw. kulki mocy. Warzywa warto przemycać w ciastach. Popularne są ciasta z marchewki, cukinii i ciemnej fasoli. Z powodzeniem do zrobienia ciasta można wykorzystać również buraki. Natomiast nikt się nie oprze galaretce buraczanej. Można ją zrobić samemu: należy upiec buraka, zmiksować go z cukrem lub stewią, cytryną i sokiem z limonki, a następnie dodać rozpuszczoną żelatynę. Opcja galaretki sprawdzi się zarówno dla dzieci i dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *