Kulinaria

Dlaczego krówka jest taka dobra w smaku?

Krówki są rodzajem polskich słodyczy lub cukierkami mlecznymi z ciągliwym środkiem. Konsystencja krówek jest wynikiem przechowywania po wyprodukowaniu: krówka świeża jest ciągnąca w całej jej objętości, lecz z upływem czasu w wyniku krystalizacji cukru zaczyna powoli kruszeć od zewnątrz.

Krówka cukierek w naszym sercu

Krówka cukierek jest kultowym polskim wyrobem cukierniczym, a nasze babcie częstowały nas nim od małego. Wiele z nas pamięta nasze dzieciństwo i krówkę, która byłą naszym ulubionym smakołykiem. Obecnie nie tylko w Polsce delektujemy się krówkami, ale są one również rozprowadzane na cały świat. Możemy je znaleźć na międzynarodowych targach.

Dlaczego krówka jest taka dobra w smaku?

Receptura krówek jest prosta i niezmienna od wielu lat, a dokładniej licząc od prawie stu lat. Podstawą jej jest mąka, cukier, margaryna lub masło. Składnikami miesza się w wysokiej temperaturze, a następnie kroi się je na sztuki. W mieszankach często znajdziemy dużo różnych dodatków, a m.in kakao, wanilie, masło orzechowe czy sezam. Tradycjonaliści preferują jednak ten tradycyjny smak. Co ciekawe na mazurach, do wytworzenia tzw. masy kajmakowej używa się właśnie krówek. Pomimo że kochamy i zachwycamy się naszymi krówkami, warto zajrzeć jest na ich etykietę przed dokonaniem zakupu. Tak jak we wszystkich cukierkach, także tutaj doszukujemy się przede wszystkim świetnych składników. Tradycyjne krówki zawierają w sobie cukier, mleko w proszku, masło oraz syrop glukozowy.

Cukierki krówki cena

Cukierki krówki cena jest zupełnie niska i zwykle nie jest droższa od innych znanych cukierków. W Polsce można kupić krówkę opatowską, wyborową krówkę, bełchatowską, krówkę regulicką czy krówkę mleczną strzyżowską. Są one tradycyjnymi krówkami, a cena pomiędzy nimi nie różni się zbytnio.

Feliks Pomorski, twórca krówki.

Ojcem założycielem tych cukierków jest Feliks Pomorski, który ich wytwarzania miał się nauczyć w czasie swojego dzieciństwa u swego wuja w Żytomierzu. Umiejętności na skalę przemysłową nabył w Poznaniu, gdzie w latach 1921- 1929 prowadził fabrykę słodyczy. Cukierki te zawijane były w papierki z rysunkiem krowy, co miało wpływ na szybką popularyzację jej nazwy. Po wysiedleniu przez Niemców w okresie drugiej wojny światowej Feliks Pomorski założył wytwórnię krówek w podwarszawskim Milanówku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *