dom i ogród

Wykańczamy własne mieszkanie

Moment urządzania własnego lokum dla wielu osób związany jest z dużą radością – w końcu zamieszkają w swoim wymarzonym mieszkaniu czy domu. Zakończenie tego etapu w życiu jest blisko, a pozostało już tylko zaprojektować lokum, tak aby najbardziej odpowiadało mieszkającym. Jest to jednak zajęcie, które zaważy na wiele lat na tym, jak będzie się mieszkało.

Jak zaprojektować funkcjonalne pomieszczenia?

Z różnych powodów wielu właścicieli mieszkań nie chce zatrudniać profesjonalisty do aranżacji wnętrza mieszkania. Często powodem jest nie tyle brak pieniędzy, co przeświadczenie, że samodzielnie projekt wykona się zdecydowanie lepiej. Jest to aktualnie dosyć proste zajęcie – można znaleźć mnóstwo bezpłatnych aplikacji do projektowania wnętrz. Aby jednak pomieszczenia zachowały funkcjonalność konieczne jest głębokie przemyślenie stylu życia konkretnej rodziny. Dzięki temu zarówno umeblowanie, jak i elementy dekoracyjne w poszczególnych pomieszczeniach mogą być dopasowane do potrzeb. Należy pamiętać, że aranżacja stałej zabudowy przewidziana jest zazwyczaj na dłuższy okres czasu – dlatego zamiast poddawać się modowym trendom, lepiej wybierać ponadczasowe standardy we wzornictwie.

Dlaczego łazienka jest tak trudna w projektowaniu?

Łazienka jest pomieszczeniem bardzo trudnym w projektowaniu – płytki kładzione na podłogę i na ścianę nie są wymieniane zbyt często, bo remont jest utrudniony. Dlatego należy głęboko przemyśleć, czy jest się fanem wanny, czy też lepiej sprawdzą się kabiny prysznicowe asymetryczne 80×100 z brodzikiem. To niezwykle ważne, aby zmaksymalizować wolną przestrzeń w łazience, która zazwyczaj jest dosyć małym pomieszczeniem. Kabiny prysznicowe asymetryczne 80×100 z brodzikiem oszczędzają miejsce, ale nie pozwalają na wygodne i relaksujące leżenie w gorącej wodzie, co gwarantuje wanna. Problemem z projektem łazienek jest to, ze ewentualne zmiany w momencie realizacji pociągają duże konsekwencje – dotyczy to na przykład umiejscowienia rur i odpływów.

Jakie pomysły mogą się przydać w czasie projektowania mieszkania?

Przed przystąpieniem do aranżacji wnętrza warto poczytać pomysły i ciekawe wskazówki, co do tego, co przyda się w mieszkaniu. Na pewno warto zapewnić odpowiednie miejsce do chowania sprzętów, takich jak żelazko, odkurzacz czy inne urządzenia sprzątające. Pozwoli to na zachowanie schludności w pomieszczeniach. Przydatne będą szafy w zabudowie o dużej pojemności czy inne tego typu elementy umeblowania. Warto głęboko przemyśleć, jak końcowo będzie wyglądało każde pomieszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *