skrzynki balkonowe sklep
dom i ogród

Sadzenie kwiatów na balkonie – wybór skrzyń

Miłośnicy roślin, którzy nie posiadają własnego ogrodu, bardzo często wykorzystują do tego celu balkon. Sadzenie kwiatów w tym miejscu wymaga jednak zastosowania odpowiednich pojemników. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając donice i skrzynie balkonowe?

Wielkość i kształt skrzyni balkonowych

Głównym kryterium, które wpływa na wybór skrzynek, jest ich wymiar. Pod uwagę należy wziąć gatunek rośliny, którą planuje się sadzić w doniczce, a także wielkość balkonu. Warto pamiętać, że na podłodze często stawiane są również meble lub inne akcesoria. W takim wypadku wymiary skrzyń muszą być dostosowane do reszty przedmiotów. W razie kłopotu z przestrzenią, dobrym rozwiązaniem okazują się doniczki wieszane pod sufitem lub na balustradzie. Trzeba również brać pod uwagę, że im większy jest pojemnik, tym większą ilość ziemi trzeba umieścić wewnątrz.
Poza tym istotny jest także kształt. Dużą popularnością cieszą się prostokątne skrzynie balkonowe. Ich atutem jest możliwość łatwego ustawienia w różnych miejscach i dopasowania do innych elementów aranżacji. Chętnie wybierane są także donice balkonowe o okrągłym spodzie.

Materiał

Jeśli planuje się nabyć skrzynki balkonowe sklep ogrodniczy to najlepsze miejsce do dokonania zakupu. Możliwości wyboru w takich punktach jest sporo, również pod względem materiału. Donice i skrzynie na balkon wykonywane są z tworzyw sztucznych bądź naturalnych. Mnóstwo osób wybiera tradycyjne wersje polipropylenowe, ale coraz powszechniejsze stają się też pojemniki plecione, czyli z rattanu lub wikliny. Poza tym sklepy ogrodnicze oferują także donice balkonowe z betonu, aluminium, terakoty, gliny czy drewna. Bez względu na rodzaj materiału, trzeba zwrócić uwagę, aby skrzynie był odpowiednio trwałe i odporne na różnego typu czynniki, zwłaszcza atmosferyczne i mechaniczne. Ważne też, by doniczka balkonowa stanowiła estetyczną ozdobę całego otoczenia.

Dodatkowe aspekty

Poza wymiarem, kształtem, materiałem czy wyglądem doniczek, istnieje również szereg dodatkowych elementów, na które warto zwrócić uwagę. Oferujący skrzynki balkonowe sklep często posiada w asortymencie rozmaite wersje, które różnią się funkcjonalnością i zastosowanymi rozwiązaniami. Przykładem są tu systemy oświetlenia i nawadniania, jak również możliwość wymieniania wkładu. Bardzo praktyczne są też donice balkonowe wyposażone w koła, dzięki którym znacznie łatwiej jest je przestawić. W sytuacji, gdy w grę wchodzą skrzynie wieszane na poręczy czy przy suficie, trzeba sprawdzić również rodzaj zastosowanych uchwytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *