biznes

Czy przekształcenie firmy w spółkę jest trudne?

W dzisiejszych czasach wiele czynności, które jeszcze do niedawna mogły wydawać się karkołomne, jest znacznie ułatwionych. To wszystko dzięki wszechobecnej cyfryzacji i rozwojowi Internetu. Przedsiębiorcy mogą bowiem obecnie wiele działań wdrażać zdalnie poprzez narzędzia online. A jak wygląda zmienianie formy prawnej działalności?

Gdy jednoosobowa działalność nie wystarcza

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej ogranicza się do szybkiego wypełnienia dokumentów online bądź bezpośrednio w najbliższym urzędzie. Procedura jest maksymalnie uproszczona po to, aby szybko można było rozpocząć faktyczne prowadzenie firmy. Jednoosobowa działalność gospodarcza przynosi wiele korzyści i jest opłacalna dla osób, które stawiają pierwsze ostrożne kroki na biznesowym gruncie. Gdy przedsiębiorca poczuje się pewniej i zyska liczne grono klientów, może zechcieć inwestować w kapitał ludzki oraz rozwój swojej firmy. Niektórzy decydują się zatem na Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub inną spółkę prawa handlowego.

Co jest potrzebne do przekształcenia?

Przede wszystkim, do przekształceń stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu Spółek Handlowych regulujące zjawisko przekształcenia. Nie mogą dokonać przekształcenia np. osoby, które prowadzą działalność w formie nieewidencjonowanej. Przepisy mówią bowiem o konieczności posiadania tzw. zdolności do przekształcenia działalności, a zdolność taką ma tylko podmiot fizyczny, który prowadzi w sposób ciągły we własnym imieniu zorganizowaną działalność zarobkową. Ponadto nie można przekształcić firmy w upadłości oraz likwidacji, jeśli rozpoczął się proces dzielenia majątku.

Jakie dokumenty i formalności trzeba spełnić?

Na podstawie art. 584[4] ksh przekształcenie firmy wymaga szeregu czynności. W pierwszej kolejności chodzi o sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy. Powinien on zawierać także opinię biegłego rewidenta. Powołuje się organy spółki, a przedsiębiorca składa osobiste oświadczenie o przekształceniu i dokonuje wpisu do KRS z jednoczesnym usunięciem wpisu z CEIDG. Procedury te nie są zatem tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *