Faktura marża – czy warto się na nią zdecydować?
Fakturowanie transakcji związanych z kupnem i sprzedażą jest na porządku dziennym. Przedsiębiorcy zazwyczaj wystawiają zwykłe faktury vat, lecz niektóre podmioty mają również możliwość wystawienia faktury opierającej się na marży. Czy jest to opłacalne i w jaki sposób się to odbywa? Podpowiadamy!
Faktura marża – kto może ją wystawić?
W przepisach z zakresu księgowości są jasno wskazane podmioty, które mogą skorzystać z dokumentu o nazwie faktura marża. Są to np. właściciele biur podróży proponujących usługi związane z turystyką. Poza tym, chodzi również o firmy takie jak komisy samochodowe, sklepy z używaną odzieżą, antykwariaty czy sklepy z antykami, czyli przedsiębiorstwa handlujące przedmiotami z drugiej ręki. Czy w przypadku tych podmiotów istnieje przymus wystawiania faktury marży?
Otóż nie, to właściciele tych firm mogą osobiście zdecydować, jaki rodzaj dokumentu chcą wystawić. Mogą korzystać zgodnie ze swoimi uprawnieniami z faktury marży, ale mogą również podjąć decyzję, że będą posługiwali się zwykłymi fakturami vat wystawianymi na zasadach ogólnych, więc w tym temacie istnieje dowolność.
Faktura marża – co trzeba wiedzieć o podatku?
Cechą charakterystyczną faktury marży jest pomniejszona kwota podatku, który ma być odprowadzony do urzędu skarbowego. Dlaczego tak się dzieje? Zwyczajowo podatek vat obliczany jest od całej kwoty należności, którą płaci kupiec za dany przedmiot czy sprzęt. Natomiast, jeśli chodzi o fakturę marżę, podatek liczy się od kwoty marży. Przypomnieć należy, że marża to prowizja sprzedającego, czyli różnica pomiędzy ceną, za którą sam zakupił produkt, a ceną przy jego odsprzedaży.
Trzeba zwrócić również uwagę na fakt, że podatku wyliczonego na podstawie faktury marży nie można odliczyć z faktur zakupowych, gdyż taki rodzaj faktury nie jest ujmowany w rejestrze zakupów vat. Całą kwotę zapłaconą za towar księguje się zatem do kosztów.
Faktura marża – jak najwygodniej wystawiać?
Faktura marża to bardzo prosty do stworzenia dokument, który ma znacznie mniej skomplikowaną strukturę, aniżeli inne faktury. Muszą się w niej znaleźć tylko podstawowe elementy, jak strony transakcji, czas i miejsce transakcji, całościowa suma do zapłaty oraz oznaczenie czasu zapłaty faktury. Nic więcej nie potrzeba.
Obecnie najszybszym i najłatwiejszym sposobem fakturowania jest wystawianie dokumentów elektronicznych. Nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów i rachunkowości. Istnieją oprogramowania, które podpowiadają wystawiającemu fakturę, co i w jaki sposób powinien zrobić. Oszczędza się wtedy cenny czas i pieniądze.