zdrowie

Szambo czy oczyszczalnia biologiczna

Każde gospodarstwo domowe produkuje ścieki i to w dużej ilości. Muszą być one nie tylko odprowadzone, ale także oczyszczone ze względu na ochronę środowiska, zwłaszcza wód gruntowych.

Jak pozbyć się domowych ścieków

Średnio każda osoba produkuje ok. 140 l ścieków na dobę. Mnożąc przez liczbę osób w gospodarstwie daje to kilkaset litrów dziennie, w skali miesięcznej to kilkanaście metrów sześciennych. Tam, gdzie jest kanalizacja miejska nie przywiązujemy do tego większej wagi, płacimy tylko za ich odprowadzenie.

Inaczej przedstawia się sytuacja tam, gdzie nie ma kanalizacji. Budowa domu będzie możliwa tylko wtedy, gdy projekt będzie uwzględniał budowę szamba lub oczyszczalni przydomowej. I tu pojawia się dylemat, które rozwiązanie będzie lepsze.

Zalety i wady szamba

Szambo to bezodpływowy zbiornik na ścieki wymagający częstego opróżniania. Jego najważniejszą zaletą jest niska cena budowy. Niestety koszty eksploatacji są wysokie i sięgają kilkuset zł miesięcznie. Jedna usługa wozu asenizacyjnego to 100-150 zł. Szambo trzeba opróżniać 2-3 razy w miesiącu.

Zdecydowanym minusem szamb betonowych jest ich szczelność. Po dłuższym okresie użytkowania ścieki mogą przeciekać do gruntu, co może narazić właściciela na bardzo wysokie kary. Pod tym względem znacznie lepsze są szamba z tworzyw sztucznych, które są znacznie lżejsze i całkowicie szczelne.

Zalety i wady oczyszczalni biologicznej

Oczyszczalnia biologiczna jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem pod kątem ochrony środowiska i kosztów eksploatacji. Wystarczy opróżnić ją raz w roku. Dodatkową zaletą jest możliwość odzyskania oczyszczonej wody, a to kolejne oszczędności. Co prawda taka woda może być wykorzystywana tylko do celów gospodarczych, ale do podlewania trawnika w zupełności wystarczy.

Zdecydowanym minusem są koszty budowy. W zależności od typu, oczyszczalnia biologiczna to wydatek ponad 5 000 zł. Istnieje jednak możliwość uzyskania dofinansowania, ponieważ jest to inwestycja proekologiczna. Dofinansowanie może wynieść nawet do 90%. Zaoszczędzić można także na budowie, niektóre firmy oferują oczyszczalnie biologiczne do samodzielnego montaż wraz z pomocą instruktażową.

Oczyszczalnia biologiczna nie wymaga dużo miejsca, więc może być wybudowana nawet na małej działce.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba upewnić się, czy budowa oczyszczalni biologicznej uzyska zgodę miejscowego wydziału ochrony środowiska. Jest ona niezbędna z powodu odprowadzania wody z oczyszczalni go gruntu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *