zdrowie

Sprawdzona nić wchłanialna

Nici chirurgiczne stosowane są do zakładania szwów, ale też do podwiązek chirurgicznych. Można je zamówić w wielu hurtowniach medycznych w Polsce. Warto dowiedzieć się, czym cechują się Szwy rozpuszczalne.

Szwy wchłanialne – co trzeba wiedzieć?

Okazuje się, że różne tkanki ludzkiego organizmu inaczej reagują przy zetknięciu się z materiałami szewnymi. Dlatego producenci oferują szeroką ich gamę. Celem jest to, żeby zapobiegać reakcji zapalnej, a także uczuleniowej. Trzeba wiedzieć, że w wielu przypadkach istotną rolę odgrywają też aspekty estetyczne. Ważne jest też, że podstawową i najważniejszą klasyfikacją materiałów chirurgicznych jest podział ze względu na ich wchłanialność. Obecnie na rynku zakupić można nici wchłanialne oraz niewchłanialne. Te ulegające biodegradacji są coraz częściej wybierane. Warto pamiętać o tym, że w zależności od typu założonego szwu wchłanialnego w tkance zaczyna się proces hydrolizy bądź rozpadu enzymatycznego. Ten pierwszy ma miejsce wtedy, kiedy stosowane są materiały syntetyczne. Drugi odbywa się w przypadku zastosowania szwów białkowych. Zanim jednak dojdzie do całkowitego wchłonięcia, nici tracą swą wytrzymałość. Całkowity czas rozpadu nici chirurgicznej najczęściej trwa dwa miesiące. Tego typu sytuacja ma się inaczej w przypadku nici chirurgicznych niewchłanialnych. Warto zauważyć, że przy niektórych ranach ich usunięcie następuje po 6 dniach. Jest to mniej wygodne, gdyż pacjent musi wtedy udać się do specjalisty, czyli do chirurga i poddać krótkiemu zabiegowi, jednak przeważnie przekłada się to na jego większy komfort.

Nici chirurgiczne rozpuszczalne – co warto o nich wiedzieć?

Warto wiedzieć o tym, że rozpuszczalne szwy chirurgiczne ulegają stopniowej resorpcji w tkankach. Oznacza to, iż z czasem, pomimo że nie uległy rozpadowi, nie są w stanie efektywnie podtrzymywać rany. Dlatego do szycia ran wymagających długiego okresu podtrzymywania, na przykład rany skóry, stosowane są szwy niewchłanialne. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie tkanki w praktycznie takim samym stanie przez dłuższy okres. W Polsce pojawia się coraz więcej hurtowni medycznych, w których zakupić można najlepszej klasy szwy wchłanialne. Kupują je głównie właściciele prywatnych gabinetów lekarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *