zdrowie

Na czym polega leczenie endometriozy?

Szacuje się, że nawet co dziesiąta Polka może cierpieć na endometriozę. Pomimo że uznawana jest ona za chorobę nieuleczalną, odpowiednia terapia pozwala zminimalizować jej uporczywe objawy. Z tego względu każde niepokojące sygnały ze strony układu rozrodczego powinny zostać skonsultowane z ginekologiem.

Jakie objawy towarzyszą endometriozie?

Nasilający się w czasie miesiączki ból w podbrzuszu, dyskomfort podczas współżycia, nawracające symptomy zapalenia pęcherza to główne objawy, które powinny zasugerować rozpoczęcie procesu diagnostycznego w kierunku endometriozy.

Bolesność w obrębie jamy brzusznej spowodowana jest bowiem przemieszczającym się endometrium, które zaczyna atakować sąsiadujące z macicą narządy. Toczący się stan zapalny, tworzące się zrosty i guzki powodują coraz silniejszy dyskomfort, a także upośledzają pracę poszczególnych organów, np. jelit lub pęcherza.

Endomietrioza leczenie – czy należy mu się poddać?

Endometrioza może mieć różne nasilenie, od postaci łagodnej po ciężką. Warto podkreślić, że nawet najmniejsze stany zapalne powinny zostać poddane leczeniu. Zaniedbana endometrioza może bowiem prowadzić do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych oraz bezpłodności.

W przypadku zmian o małym natężeniu ginekolodzy zalecają zwykle terapię hormonalną, najczęściej gestagenami, które mają ograniczyć rozrost śluzówki macicy. Bardziej zaawansowane stadia endometriozy wymagają leczenia chirurgicznego, które ma na celu wycięcie powstałych zmian, zrostów lub torbieli. Coraz częściej korzysta się z metod laparoskopowych lub robotycznych, co zwiększa skuteczność oraz precyzję zabiegów.

W jaki sposób można wspomóc leczenie endometriozy?

Naukowcy nie są zgodni co do przyczyn pojawienia się tej uporczywej choroby. Istnieją jednak pewne zalecenia, które mogą pomóc zapobiegać temu schorzeniu lub znacząco spowolnić jego postęp.

Pacjentki cierpiące na endometriozę powinny zadbać o zdrową dietę oraz aktywność fizyczną. Zwiększona podaż warzyw, owoców i zdrowych tłuszczy, oraz unikanie potraw prozapalnych potrafi znacząco zmniejszyć odczuwane przez kobiety dolegliwości. Wielu specjalistów doradza również wykluczenie glutenu z diety. Umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna pozwala zaś uniknąć bolesnych zrostów oraz zauważalnie przyspiesza metabolizm.

Zarówno diagnoza, jak i leczenie endometriozy to długotrwałe i złożone procesy, które wymagają współpracy wielu specjalistów. Właściwie dobrane metody pozwalają jednak w znaczący sposób podnieść jakość życia pacjentek oraz dać nadzieję na szczęśliwe macierzyństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *